Rodina Novotných pod tapetami ve svém domě objevila strašidelný vzkaz o cestování v čase. Psala ho Eva z roku 1975

Rodinu překvapil vzkaz na zdi, který našli při rekonstrukci dětského pokoje. Rozhodli se, že se pokusí pisatelku vzkazu najít.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Koupě starého domu s sebou nese jistou dávku dobrodružství. Třeba, že nebude ve stavu, v jakém se na první pohled jevil, nebo že objevíte nějaký zajímavý pozůstatek po předchozích obyvatelích. Přesně to se stalo rodině Novotných, která si pořídila dům na Moravě. Začalo to úplně obyčejně. Při předělávání místností v novém domově došlo i na strhávání tapet. Pod nimi se ukrývalo něco velmi zajímavého. Na zdi byl napsaný skoro padesát let starý vzkaz.

Zajímavý nález ukrytý pod tapetami

Objevili ho v dětském pokoji, který si chtěla po svém vybavit jejich dcera. „Jako první to viděla moje dcera. Byli jsme v dceřině ložnici a začali jsme odstraňovat první vrstvu tapet, když jsme to našli,“ popisuje otec rodiny Karel Novotný. Nostalgický vzkaz jim přišel natolik zvláštní, že chtěli vědět víc. Podařilo se jim ho rozluštit, včetně jména, kterým byl podepsaný. Rozhodli se, že se pokusí autora vyhledat. Nebylo to složité, příjmení totiž znali, patřilo rodině, která dům obývala před nimi.

Když se po prázdninách Novotní do nového domu nastěhovali, netušili, že je pod tapetami čeká zajímavý poklad z roku 1975. „Já jsem tady, ty jsi tam, oddělený jen časem. Jak to vypadá v budoucnosti? Nebo jsem já minulost? Jediná odpověď na tuto otázku je, že ty jsi moje budoucnost, já jsem tvá minulost. Přeji ti hezký den. Eva Voctářová, 1975,“ stálo ve vzkazu ukrytém pod tapetami v dětském pokoji.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Rozhodli se pisatelku vypátrat

Rodina se na severní Moravu přestěhovala teprve nedávno a bez znalosti místního prostředí nevěděla, zda se jim podaří autorku vypátrat. Vzkaz vyfotili a zveřejnili na sociálních sítích. Moc si od toho neslibovali. Když se jim ozvala žena, která Voctářovy znala, mile je to překvapilo. „Řekla mi, že se Eva odstěhovala a že se s ní zkusí spojit,“ vzpomíná Karel. Nedlouho poté se mu ozvala sama Eva. Byla zaskočená, že vzkaz, který napsala jako teenagerka a ukryla ve svém pokoji, někdo našel.  

Pro ženu, které je v současnosti 62 let, byl návrat do dětství velkým zážitkem. Okamžitě se jí vrátily vzpomínky. „Byla jsem velmi šťastná, že moji báseň objevili,“ řekla s tím, že ji napsala v době, kdy jí bylo čtrnáct let. „Přemýšlela jsem tehdy hodně o čase a cestování v čase a o tom, jak jsme všichni propojeni, a řekla jsem si, víš co, napiš báseň,“ přiblížila Eva svou motivaci, proč vzkaz napsala.

Vrátily se všechny vzpomínky

Do domu se nastěhovala jako čtyřletá se svým bratrem, sestrou a rodiči, kteří pracovali v místní škole. V místnosti, kde Novotní objevili vzkaz, byl dětský pokoj Evy a její sestry. Když jí bylo 18 let, začala studovat na univerzitě a odstěhovala se. Do svého rodiště se vracela jen občas na návštěvu rodičů. V domě žili přes šedesát let, a když před pár lety zemřeli, bylo pro Evu těžké se tam vracet. Nakonec se rozhodla spolu se sourozenci, že ho prodají.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Když uviděla téměř po půlstoletí svůj vzkaz, vrátily se jí všechny vzpomínky. Novotní ji navíc pozvali, aby se přijela podívat na dům svého dětství. Připomnělo mi to mou tehdejší náladu a takovou tu romantickou představu o životě a o tom, jak se život mění a jak přicházejí nové generace. Vzpomněla jsem si, kým jsem tehdy byla,“ řekla. Zároveň pochválila současné majitele, jak hezky dům zrekonstruovali.

Co říkáte na vzkaz pod tapetami?

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Neobvyklá užití WD-40: Na počmáranou zeď, skvrny od lepidla, vodní kámen i proti ptákům
Události247.cz
Události247.cz
Léto plné nádherných výletů? Vsaďte na nekonečné hory
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
I slunečnicová semínka mají co nabídnout: Pomohou na záněty i krevní tlak
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Starověké stavby v arabské poušti odhalily pozůstatky dosud neznámých rituálů