Vystresovaní rodiče našli recept, jak zabránit, aby pláč jejich miminka nerozčiloval spolucestující v letadle

Pro mnohé rodiče může být cestování letadlem s malým dítětem oříšek. Vyděšeného potomka nejde utišit, napětí roste a nevraživé pohledy spolucestujících nevěstí nic dobrého.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Cestování letadlem má něco do sebe. Možná proto, že většina lidí se proletí tímto dopravním prostředkem jednou v roce na exotickou dovolenou, takže let považují za součást dobrodružství. Předletové procedury i samotný let, obzvlášť když je mezikontinentální, často způsobují, že roste nervozita i únava. Když se následně v letadle poblíž vás uvelebí rodina s malým dítětem, máte pocit, že si s vámi svět vyřizuje všechny účty.

Dlouhý let s malým dítětem je o nervy

Takoví spolucestující totiž mohou let proměnit v peklo. Není příjemné, když se stovky lidí tísní v malém, uzavřeném prostoru a v sedačkách namačkaných tak těsně, že do úzkých uliček sotva vměstnají nohy. Představa, že hned vedle vás celé dlouhé hodiny vyvádí malý prcek, je děsivá. Traumatizující pocity zažívají většinou i rodiče dětí, které cestují poprvé. Obávají se, jak to potomek zvládne, zda se nebude bát a plakat.

A samozřejmě pomýšlejí i na to, že budou muset čelit minimálně nepřátelským pohledům od lidí, jimž křik batolete bude brnkat na nervy. Přesně takové starosti měla jedna rodina z Moravy, která se chystala na dovolenou se svým sedmiměsíčním synem Lukášem. Netušili, jak chlapeček bude na let a všechen ruch a spoustu lidí kolem reagovat. Existuje ideální varianta, že celou cestu prospí. Také ale může celý let plakat a křičet.

Rodiče chtěli předejít konfliktům

Rodiče se rozhodli, že nejlepší bude, když se na možné problémy raději připraví. Nechtěli riskovat, že budou zaskočení, až by je kvůli hlasitému synovi konfrontovali spolucestující. Doufali, že by možnému konfliktu mohli předejít. Nakoupili několik drobností a naskládali je do malých papírových taštiček. Šlo o nějaké sladkosti, špunty do uší a k tomu přidali ještě dojemný a upřímný dopis. Jeho autorem bylo jejich malé miminko.

Chlapeček na sedadle v letadle iZdroj fotografie: Depositphotos

Za případný pláč se chlapeček cestujícím předem omluvil. „Ahoj, jmenuji se Lukáš a je mi sedm měsíců. Tohle je můj první let v životě. Možná se trochu bojím nebo mě začnou bolet uši. Prosím, vezměte si tyto sladkosti a použijte špunty do uší, kdybych byl trochu hlučný. Udělám všechno pro to, abych celý let prospal,“ stálo v dopise, který byl součástí malé pozornosti, již rodiče připravili pro cestující.

Chápavá reakce cestujících je překvapila

Když nastal den, od kterého nevěděli, co mají čekat, všechno na letišti probíhalo normálně. Po nástupu do letadla se tříčlenná rodina usadila na palubě, odložila všechny věci a pak rodiče začali rozdávat lidem, kteří seděli v jejich okolí, malé taštičky. Setkali se nejprve s nechápavými pohledy. Následná reakce spolucestujících je velmi překvapila. Všichni měli pro jejich situaci pochopení. Dopis od batolete byl prostě odzbrojující. Nakonec nikdo špunty do uší nepotřeboval, protože Lukášek celý let prospal a nevydal ani hlásku.

Jaké tipy máte na hladký průběh cestování s malým dítětem?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články