Robert vychovává svého těžce nemocného syna sám: „Často mám chuť to vzdát,“ popisuje

U několikaměsíčního chlapečka lékaři zjistili opakované zápaly plic, se kterými pokaždé skončil v nemocnici. Až později se odhalila pravá příčina, jenže už bylo pozdě.

Smutný zamyšlený muž i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Vážná nemoc dítěte dokáže převrátit život vzhůru nohama celé rodině. Vyprávět by o tom mohl otec postiženého chlapce, který na péči o syna zůstal sám. Z ničeho nic musel náhle odejít z práce a přestěhovat se zpátky k rodičům. Kvůli synovi se vzdal svého dosavadního života. Pobírá sociální dávky a je odkázaný na podporu rodičů a pomoc lidí s dobrým srdcem. Shánět peníze na léčbu chlapce je však stále složitější.

Miminko se dusilo a upadlo do kómatu

Když se Robert Dolemba dozvěděl, že jeho žena čeká dvojčata, byl nejšťastnějším mužem na světě. Oba se na příchod svých ratolestí na svět těšili. „Viděl jsem naši budoucnost v pestrých barvách. Teď už vím, že nemá cenu plánovat, protože osud se našim plánům směje,“ svěřil se Robert webu Onet. Děti se narodily předčasně, ale byly zdravé. Ve třech měsících chlapeček Artur poprvé onemocněl zápalem plic. Musel být hospitalizovaný v nemocnici.

Dívka na invalidním vozíku

Na speciální invalidní vozík pro dceru neměl otec peníze, a tak jí ho vlastnoručně vyrobil

Po propuštění se zdálo, že je zdravý, ale zápaly plic se začaly vracet. Rodičům se to nelíbilo a dokonce vyhledali jiné lékaře. Když nemoc udeřila poněkolikáté, chlapeček málem zemřel. „Najednou náhle zmodral a přestal dýchat. Upadl do kómatu, ze kterého se naštěstí probral. Znovu nemocnice, znovu stejná léčba. Pak se dusil tak silně, že opět upadl do kómatu. Tentokrát se však neprobudil. Výsledek vyšetření magnetickou rezonancí byl, že mozek je z 99 procent mrtvý. Lékaři řekli, že nepřežije,“ vzpomíná otec.

Ukázalo se, že diagnóza byla chybná

V děsivé situaci narůstalo i napětí v rodině. Nakonec manželka odešla a vzala s sebou i malou dcerku. Na Roberta zbyla péče o těžce nemocného syna. Pobýval s Arturem v nemocnici a odmítal vzdát boj o jeho život. Zoufalý otec měl pochybnosti o diagnóze, a tak syna odvezl do Dětského zdravotního centra, kde mu byl diagnostikován žaludeční reflux. „Lékaři řekli, že rychlá diagnóza by Artura zachránila před invaliditou,“ smutně dodal otec, který lékaře zažaloval. Soud v kauze zatím nerozhodl.

Chlapec pije brčkem iZdroj fotografie: Freepik

Robert musel opustit práci a přestěhovat se k rodičům. Svému synkovi je pořád nablízku. Artur přišel o zrak, nechodí a podle lékařů mu funguje jen 1 procento mozku. Jeho otec ví, že je to jinak. Chlapec se umí sám najíst, mluví a všemu rozumí. Zlepšuje se, i když je před ním ještě dlouhá cesta,“ řekl Robert webu Kobieta s tím, že nákladnou léčbu si nemůže dovolit a musí se spolehnout na charitativní sbírky. „Není snadné žádat lidi o peníze. Často mám chuť to vzdát, ale neudělám to. Miluji svého syna a udělám pro něj cokoli,“ dodal. S matkou a sestrou se Artur nevídá.

Co říkáte na neúnavný boj otce a syna?

Diskuze Vstoupit do diskuze
53 lidí právě čte
Zobrazit další články