Ředitel školy volal matce 15leté dívky kvůli tomu, že napadla jednoho ze spolužáků. „No konečně,“ ozvalo se z druhé strany

Někdy je vyústění situace překvapivé, podobně jako v případě ženy, které volal ředitel školy. Její reakce je namístě.

Telefonující žena i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Budovat si svou pozici v kolektivu je vždy velmi náročné. To začíná už ve školce, kdy se člověk zpravidla poprvé setkává s větším počtem jedinců ve stejném věku. Dál ale pokračuje ve škole či následně na pracovišti. Lidé jsou různí a někteří si rádi dokazují svou sílu a nadřazenost. A začnou šikanovat slabší a poddajnější jedince. Žena a matka 15leté dívky však vytřela zrak řediteli školy, který jí volal s upozorněním na dceřino nevhodné chování.

Šikana má spoustu podob

Děti jsou nesmírně zranitelné, a je tak nutné s nimi neustále komunikovat a posuzovat, zda jim není ubližováno. Šikana je bohužel častý jev. Podle webu 13HříchůRodičovství se dá rozdělit na 3 kategorie. Tou první je tradiční šikana, která zahrnuje jak fyzické, tak psychické a emoční ubližování. Obětí psychické šikany byla také Sophie, jejíž příběh přiblížil DámskýDeník. Další skupinou je kyberšikana, která se bohužel stále více rozmáhá mezi mladými lidmi. Třetí kategorií je pak sexuální šikana.

Pokud si myslíte, že šikana končí opuštěním školních lavic, nic není dál od pravdy. „Šéf se po mně pořád vozil a ponižoval mě před kolegy,“ napsala Radka B. z Kladna. Ano, bossing je nejčastější formou pracovní šikany. Nadřízený tak zneužívá své pravomoci k ponížení podřízeného, uvádí web BezpečnostPráce. V reálu tak může pokládat nesplnitelné úkoly, ponižovat osobu, ignorovat ji, pronásledovat, vyhrožovat jí fyzickým útokem či ji sexuálně obtěžovat.

Nečekaný hovor

Ženě volal ředitel střední školy, kterou navštěvovala její 15letá dcera, aby se okamžitě dostavila do ředitelny. Její dcera měla napadnout spolužáka. Poté, co se uvolnila z práce, tedy zaklepala na dveře. Vevnitř byl ředitel, třídní učitelka, její dcera, chlapec a jeho rodiče. Chlapec měl rozbitý nos a jeho rodiče se tvářili velmi naštvaně. Od ředitele se dozvěděla, že si chlapec při hodině neustále hrál se zapínáním podprsenky její dcery, které to bylo nepříjemné a opakovaně mu říkala, aby s tím přestal. Ani učitelka v tu chvíli nezasáhla.

Teenager v džínách iZdroj fotografie: Piqsels
Chlapec dívku obtěžoval, ta se pouze bránila.

Žena se zeptala, jestli má tedy na chlapce podat trestní oznámení za sexuální obtěžování. V tu chvíli se atmosféra v místnosti zcela změnila. Učitelka, ředitel i rodiče chlapce si uvědomili, že jeho rozbitý nos je opravdu důsledkem šikany.

Jak byste reagovali na takovou situaci vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
100 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články