Proč váš pes najednou pobíhá jako blázen aneb vše má své vysvětlení

Máte-li psího mazlíčka, pak vás občas může zarazit jeho chování. Než s ním vyrazíte k veterináři, je dobré ověřit si, zda se nejedná o běžný projev chování vašeho psa.
i Zdroj obrázku: Pixabay.com
                   

Pokud žijete se psem, pravděpodobně již jste zažili okamžik, kdy váš psí miláček vyskočil jako by ho píchla včela a začal po místnosti pobíhat sem a tam nebo dokonce v kruhu. Myslíte, že se mu mohlo něco hrozného stát? Nebo jste se omylem dotkli jeho citlivého místa? Nemohl slyšet nějaký zvuk, který je mu nepříjemný? V každém případě se nebojte, je to poměrně časté chování psích miláčků. Váš pes není blázen a není ani hyperaktivní.iZdroj obrázku: https://www.freepik.com/premium-photo/brindle-coat-american-bulldog-dog-move-grass-yard_10848392.htm#page=1&query=dog%20attack&position=14

Chování psů je někdy zvláštní

Co psovi schází?

Toto chování se u psů vyskytuje zcela běžně, obvykle za úsvitu a soumraku. Celosvětově je známé pod zkratkou F.R.A.P (Frenetic Random Activity Periods), což znamená „období zběsilé náhodné činnosti“. Toto chování může člověka překvapit, pokud k němu dojde poprvé. Prohledáváte psí pelíšek, jestli se pes nemohl o něco zranit a marně přemýšlíte, proč se to stalo. A pak to zažijete podruhé, potřetí…

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Pes vám dá vědět, že je něco špatně

Může to trvat několik minut

Jedná se o nárůst vzrušení, ke kterému obvykle dochází při změnách světla a může trvat několik minut. Je to přirozená potřeba psa, téměř instinktivní. Dochází k ní, když je pes ve fázi vzrušení (například pokud je ve společnosti člověka nebo zvířete). Je to také způsob, jak pes uvolňuje stres nahromaděný během dne a také jak prokazuje, že mu chybí fyzická aktivita.

iZdroj fotografie: PxHere.com

Pozorujte chvíli svého psa

Jak reagovat?

Musíte se ujistit, že se váš pes nemůže zranit nebo způsobit nehodu, například tím, že vyběhne na silnici.

Je důležité neutíkat za ním. Nechte ho běžet a skákat a přitom na něj dávejte pozor. Když vzrušení vašeho přítele opadne, protože vypustil přebytečnou energii, většinou vidíte, jak se zhroutí na zem. Jako by právě běžel maraton.

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Psi rádi objevují

Obecně se toto chování vyskytuje u štěňat a mladých, velmi energických psů. Je to pro ně skvělý způsob, jak uvolnit energii! Když pes zestárne, obvykle s tímto chováním přestane. Někdy ale pes může toto chování znovu pochytit od mladšího psa.

134 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 295 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Jak správně vařit vejce na všechny jednotlivé způsoby tak, aby byla pokaždé naprosto famózní
Události247.cz
Národní rozpočtová rada hovoří o možné potřebě zvýšit daně
JakZdravě.cz
Nové mutace koronaviru a co je opravdu nezbytné o nich vědět
VědaŽivě.cz
Mozek jako součást těla zná každý z nás. Co ale bylo podnětem k jeho rozvoji, skoro nikdo neví