Proč si kočky vždy sednou do krabice? Tento experiment musí vyzkoušet každý, kdo ji má doma

Kam všude si kočky sednou? Do krabic, košů, těsných míst, ale klidně i do čtverců, které jsou pouze nalepené na zemi.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Každý vlastník kočky ví, že si jeho mazlíček rád sedne do všech možných krabicí, boxů a košů. Vědecké výzkumy ukazují, že se stejně rády usadí do obrysů čtverců, jako do skutečných, což znamená, že kočky (tak jako lidi) lze oklamat optickými iluzemi. Kočičí instinkt sedět v krabicích přesahuje domácí kočky. Zvířecí centrum (Big Cat Rescue) na Floridě ukázalo, že lvi, tygři, levharti a rysi mají tento instinkt také. Tohle nutkání, někdy roztomile přezdívané „kam se vejdu, tam si sednu“, se neomezuje pouze na 3D boxy, stačí pouhé nalepené obrysy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výzkumy a studie „Proč si kočky vždy sednou do krabice?“

Studie Gabrielly Smithové, vědecké pracovnice v oblasti kognitivních schopností zvířat v New Yorku, se zabývala tím, zda by se tendence koček, sedět ve čtverci, rozšířila i na ty zdánlivé. Smithová a její kolegové se zaměřili na takzvanou Kanizsovu iluzi. To zahrnovalo uspořádání čtyř kruhů s vyříznutou jednou čtvrtinou (tvar „Pac man“), rozmístěných tak, aby výřezy připomínaly obrys čtverce.

Pokus, lze kočky oklamat optickým klamem?

Vědci se prostřednictvím Twitteru obrátili na více než 560 majitelů koček, aby se projektu zúčastnili. V průběhu šesti dnů dobrovolníci pomocí papíru, nůžek a pravítek vytvořili čtvercové obrysy. Zároveň byli majitelé instruováni, aby si při pokusu nasadili sluneční brýle, tím pádem se zabránilo ovlivňování koček. Jakmile majitelé nalepili tvary na podlahu, pustili své kočky do místnosti. Dobrovolníci poté zkontrolovali, kam, pokud vůbec někam, si kočky sedly do 5 minut po vstupu do místnosti a zaznamenali testy na video.

Vyhodnocení testů koček

Nakonec všechny testy dokončilo pouze 30 majitelů. Vědci zjistili, že si kočky zvolily zdánlivý čtverec sedmkrát (téměř stejně jako si zvolily skutečné čtverce) – což naznačuje, že jsou náchylné k iluzi. Záhadou zůstává, co pohání kočky sedět v krabicích a, ať už skutečných nebo iluzorních, čtvercích. 

Ovšem jak ukazuje tohle video, ne každá kočka je stejná…

Zdroj: Live Science

Diskuze Vstoupit do diskuze
105 lidí právě čte
Zobrazit další články