Drama na palubě letadla: Žena, která byla teprve ve 25. týdnu těhotenství, najednou začala rodit

Mladá žena začala rodit uprostřed letu, byla teprve ve 25. týdnu těhotenství. Měla štěstí, že dítě přežilo.

Letadlo na ranveji i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

Očekávání potomka je pro mnohé ženy krásným obdobím, a to i přes časté nevolnosti v jeho počátcích a jistý diskomfort. Dát život nové osobě, někoho milovat celým svým srdcem a vést jej a učit tolika novým dovednostem, to je opravdu jedinečné. Standardně trvá těhotenství 40 týdnů. V některých případech žena přenáší a porod je pak často vyvoláván, je-li v ohrožení život dítěte (například zkaženou plodovou vodou) či život matky. Není ale vůbec výjimečné, když se miminko začne klubat na svět o nějaký ten pátek dříve.

Cestovat ano – ale bezpečně

Těhotná žena není nemocná. I přesto by ale měla mít na paměti, že každým svým krokem a rozhodnutím ovlivňuje i vývoj svého doposud nenarozeného miminka. Jako nejbezpečnější se pro cestování považuje 2. trimestr, což potvrzují také Novinky. První i třetí trimestr je pak na zvážení a rozhodně se nevyplatí cestovat do příliš horkých a vlhkých destinací, případně pobývat ve vysoké nadmořské výšce, kde může ženu dostihnout problém s kyslíkem.

Co jíst a naopak nejíst během těhotenství?

Těhotná žena s mužem iZdroj fotografie: Pixabay
Velmi teplé počasí může těhotným ženám způsobovat potíže.

Jeli jsme na svatební cestu s manželem, byla jsem ve 28. týdnu těhotenství. A i když jsem se snažila si pláž a sluníčko užít, místní horko mi opravdu nedělalo moc dobře a trpěla jsem otoky kotníků a dušností,“ vzpomíná paní Anna L. z Hlučína. Cestování s těhotenským průkazem by pak mělo být naprostou samozřejmostí. Ve vysokém stadiu těhotenství hrozí, v případě cestování letadlem, předčasný porod vlivem rychlé změny tlaku při vzletu i přistání.

Porod přímo na palubě

V České republice se předčasně narodí zhruba 8000 dětí ročně, jak informuje web iPrima. Každý týden je přitom pro správný vývin naprosto stěžejní. Žena, která byla ve 25. týdnu těhotenství, ale začala rodit přímo na palubě letadla. Miminko porodila na záchodě a vážilo pouhých 820 gramů. A zatímco v jiném případě pomohl ženě samotný pilot, který se ujal role porodní asistentky, jak DámskýDeník psal, v tomto případě měla žena opravdové štěstí.

předčasně narozené dítě

Dítě, narozené předčasně ve 24. týdnu, nedostávalo šanci na život. Lékaři nechtěli uvěřit tomu, co se potom stalo

Noha nedonošence iZdroj fotografie: Pixabay
Miminko mělo porodní váhu pouhých 820 gramů.

Na palubě letadla byla porodní sestra, která okamžitě přispěchala na pomoc. A i když sama byla velmi nervózní, jelikož tak nízká porodní váha je nebezpečná i v plně vybavené nemocnici, natož pak v letadle, kde vše potřebné chybí, zvládla se o dítě starat až do nouzového přistání, ke kterému se letadlo uchýlilo. Dítě přežilo a má se čile k světu.

Jaké je za vás největší riziko cestování v těhotenství?

Diskuze Vstoupit do diskuze
88 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články