Co jíst a naopak nejíst během těhotenství?

i Zdroj fotografie: Shutterstock
                   

Těhotenství je požehnaný stav, který si mnoho žen naplno užívá. Pro každou ženu to není jednoduché období v životě, ale výsledek těchto 9 měsíců za to rozhodně stojí. Mnoho lékařů radí, aby těhotné ženy upravili svůj jídelníček. Podívejme se na to, co byste během tohoto období měly jíst a jakým potravinám byste se naopak měly vyhýbat.

Potraviny vhodné během těhotenství

V každém případě potřebujete dostatek tekutin a jídlo 5x denně. Kromě toho byste měly také myslet na kosti svého miminka a doplňovat vápník. Dítě si bude brát hodně vápníku z vašeho těla, takže vám také bude chybět. To se může negativně projevit na vašich zubech. Abyste tomu předcházely, měly byste do jídelníčku začlenit:

  • mák, ryby,
  • košťálovou zeleninu, špenát,
  • tofu, pórek,
  • semínka nebo sušené ovoce.

A samozřejmě také mléko a mléčné výrobky. Velmi důležité je také železo. Začněte jíst více libového masa, kuřecího masa, ryb, fazolí a dalších luštěnin. Myslete také na přípravu pokrmů. Ideální jsou čerstvé potraviny. Pro tepelnou úpravu zvolte dušení, vaření nebo pečení. Smažení používejte jen v krajních případech.

Tyto potraviny nejsou během těhotenství nejlepší

V těhotenství nesmíte jíst syrová (nebo nedovařená) vejce, syrové maso, nepasterované mléko, sýr, jogurty, měkké sýry, paštiky a játra. Dokonce byste se měly vyhýbat také bramborovému salátu nebo zeleninovým salátům z obchodu. Pořídit nejlepší kávuvám nijak neuškodí. Naopak vám může pomoci s nízkým tlakem. Jíst byste neměly ani tuňáka, mečouna nebo žraloka. Alkohol je jasně zakázaný. Hodně lidí si myslí, že nesmí kofein. Kávy v těhotenství se bát nemusí žádná žena, která je na kávu zvyklá. Nesmíte to přehánět, ale jeden šálek denně vám neublíží. Podle některých mohou být škodlivé pytlíkové polévky, uzeniny a nízkotučné produkty. Uzeniny obsahují hodně soli, což pro vás nebude během těhotenství prospěšné.

Diskuze Vstoupit do diskuze
86 lidí právě čte
Autor článku

Jáchym

Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům
Události247.cz
Události247.cz
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
5 způsobů, jak se zbavit břišního tuku: Od cvičení až po úpravu jídelníčku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla