Nastávající maminka začala rodit přímo za letu. Pilot neváhal a ujal se role porodní asistentky

Během letu může na palubě dojít k nejrůznějším komplikacím. Cestujícím mohou pořádně pocuchat nervy turbulence, silné bouřky, porucha stroje nebo také porod.

Těhotná žena cestuje letadlem i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Létání je samo o sobě dost vzrušující způsob cestování. Když se k tomu všemu stane na palubě stroje ještě něco zvláštního, je to o nervy. V takové chvíli každý spoléhá na to, že v kokpitu sedí opravdový mistr svého oboru, který si dokáže bravurně poradit v každé šlamastyce. Pilot vietnamské společnosti VietJet během březnového letu z tchajwanského města Tchaj-pej do thajského Bangkoku však dokázal, že není jen leteckým profesionálem, ale i zdatnou porodní bábou.

Pilot se musel ujmout role porodníka

Čtyřhodinový let se změnil v pořádné drama, když palubní personál upozornil pilota na to, že jedna z cestujících pociťuje porodní bolesti. Její miminko se rozhodlo přijít na svět ve chvíli, kdy stroj letěl tisíce metrů nad zemí. Posádku neobvyklá situace překvapila. Cestující byli vyděšení. Pilot ale zachoval chladnou mysl. Předal řízení svého Airbusu A320 kolegovi, a přestože nemá lékařské vzdělání, rozhodl se ženě pomoci.

Matka se rozhodla porodit holčičku vážící skoro šest kilo bez lékařské pomoci. Doma uprostřed obývacího pokoje i přes varování lékařů

S nejrůznějšími problémy, které se na palubě stroje mohou za letu stát, má thajský pilot Jakarin Sararnrakskul bohaté zkušenosti. Podle serveru Fakt zažil během své osmnáctileté kariéry už spoustu lapálií. Ale porod mezi ně dosud nepatřil. Jakmile přišel k těhotné cestující, bylo mu jasné, že miminko s příchodem na svět do přistání nepočká. Nezbylo mu tedy nic jiného než se ujmout role porodníka.

Posádka novorozenci přezdívá Nebeské dítě

Naštěstí šlo všechno velmi hladce. Během krátké doby pilot držel v ruce nového pasažéra svého letadla. „Jako pilot pracuju 18 let. Právě jsem v letadle pomohl novorozenci. Jsem tak hrdý na to, že jsem ho pomohl přivést na svět,“ uvedl dojatý Sararnrakskul na sociálních sítích a připojil fotografii, jak drží miminko v náručí. Matka i její malý synek na tom byli zdravotně dobře. Když Airbus A320 přistál v Bangkoku, už na ně na letišti čekali lékaři.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený Jakarin Sararnrakskul (@drjakarin)

Vzhledem k okolnostem dala posádka novorozenému chlapečkovi přezdívku Nebeské dítě. „Do konce života bude moci každému říkat, že se narodil ve vzduchu,“ cituje pilota server SkyNews. Obecně je létání pro těhotné ženy bezpečné, ale měly by se poradit s lékařem. Podle studie, kterou před čtyřmi lety zveřejnila mezinárodní lékařská společnost International Society of Travel Medicine, se mezi lety 1929 až 2018 narodilo během komerčních letů 74 dětí. Tři z nich porod na palubě nepřežily.

Co říkáte na výkon duchapřítomného pilota?

Diskuze Vstoupit do diskuze
95 lidí právě čte
Zobrazit další články