Při rekonstrukci domu objevili pod podlahou podzemní město. Má 8 úrovní a žilo v něm 20 000 lidí

Šokující objev v Turecku učinil majitel domu, pod jehož domem se ukrývalo tajemné starodávné městečko.

rekonstrukce i Zdroj fotografie: iStock
                   

Lidé vlastnící starší nemovitost mohou při opravách a rekonstrukcích narazit na velmi zajímavé objevy. Někteří mají to štěstí, že naleznou ukrytý poklad nevyčíslitelné hodnoty, jiní naopak objeví hrůzostrašné předměty, z nichž běhá mráz po zádech. Co ovšem nalezl neznámý Turek pod svým domem, je naprosto šokující. Archeologické týmy toto místo probádávaly dlouhá léta.

Při rekonstrukci objevil tajné městečko

Muž žijící v tureckém městě v provincii Nevşehir se v 60. letech minulého století rozhodl pro rekonstrukci svého domu. Pozval si tedy bandu dělníků, kteří se pustili do práce. Jakmile ale začali bourat zdi sklepa, narazili na něco zvláštního. Při bližším prozkoumání a následném kopání zjistili, že se jedná o velkolepý a neobvyklý objev. Zprvu to vypadalo na tajnou místnost, ovšem nezůstalo jen u ní.

Nález odkryl impozantní podzemní systém chodeb a místností, takže majitel na místo rychle zavolal archeology. Ti byli objevem zcela okouzleni. Celý komplex měl 8 úrovní v celkové hloubce okolo 76 metrů, do něhož by se vešlo okolo 20 000 lidí. Podzemní městečko obsahovalo byty a prostory, které pravděpodobně sloužily jako kostel, lis na víno či klášter, jak je zmíněno i ve videu zveřejněném na YouTube. Součástí byl velmi propracovaný ventilační systém, který umožňoval lidem pod zemí přežít.

Nyní se jedná o oblíbenou turistickou zastávku

Někteří odborníci se domnívají, že se jednalo o úkryt pro křesťany, kteří jej postavili v 1. století našeho letopočtu. Jiní naopak vznik tohoto komplexu nacházejícího se v Derinkuyu datují dle webu AtlasObscura do roku 2000 př. n. l. Přestože původ tohoto podzemního městečka není zcela jistý, nebrání nic tomu, aby sem každoročně proudily davy turistů, kteří si chtějí chodby a místnosti prohlédnout.

Pokud se tedy chystáte na dovolenou do Turecka, rozhodně si naplánujte cestu do Derinkuyu, kde tento neobvyklý a velmi zajímavý nález najdete. Odborníci jsou si jistí, že se v tamní provincii nachází pod zemí ještě několik desítek podobných úkrytů a městeček. Přestože tedy majitel domu nenalezl nic, co by mělo finanční hodnotu, jako tomu bylo v případě manželů, kteří pod podlahou objevili poklad a jejichž příběh jsme na DámskémDeníku již popisovali, ta historická je nevyčíslitelná.

Co říkáte na tento objev?

Diskuze Vstoupit do diskuze
121 lidí právě čte
Zobrazit další články