Pan Novotný našel na parkovišti obálku se 150 000 Kč a chtěl ji vrátit. Ozvalo se mu 27 lidí, kteří tvrdili, že jsou peníze jejich

Muž našel na parkovišti u supermarketu obálku s velkou sumou peněz. Chtěl ji vrátit majiteli, a tak vyvěsil inzerát a čekal, až ho kontaktuje. Ozvalo se mu však celkem 27 lidí.

české peníze v obálce i Zdroj fotografie: abcMedia (vlastní tvorba)
                   

Těžko uvěřitelný příběh zaslal 29. března 2023 čtenář Miroslav Novotný z Moravy do redakce, aby se podělil o zajímavou zkušenost, která mnoho vypovídá o lidských vlastnostech a vztazích. Na jedné straně příběh ukazuje solidaritu a poctivost, na straně druhé však prospěchářství a vypočítavost, která je bohužel některým Čechům více než vlastní.

Podezřelý předmět na parkovišti

„Před několika dny jsem našel na parkovišti u nejmenovaného supermarketu obálku. Když jsem ji otevřel, nemohl jsem uvěřit svým vlastním očím. Obsahovala spoustu bankovek. Když jsem v klidu přepočítal částku, zjistil jsem, že se jedná přesně o 150 000 Kč! V tu chvíli jsem se rozmýšlel, co budu dělat dál. Na policii jsem obálku odevzdat nechtěl, protože jsem měl obavu, že by se peníze nedostaly do správných rukou.

„Šel jsem však na policejní stanici a tam jsem pouze oznámil, že jsem našel určitou finanční částku a poskytnul na sebe kontakt pro případ, že by majitel policisty kontaktoval. Policisté se mě snažili přimět, abych nalezený předmět na stanici zanechal, ale to jsem striktně odmítnul. Od té doby se bohužel nic nedělo, tak jsem další iniciativu opět převzal do vlastních rukou.“

starý muž drží peníze iZdroj fotografie: Depositphoto

Že by 27 lidí právě ztratilo peníze?

Asi po 3 týdnech jsem napsal na lístek oznámení s podobným obsahem, jaký jsem poskytnul policistům, a lístek jsem vyvěsil na nástěnku v daném supermarketu. Byl jsem připraven, že obálku předám jenom tomu volajícímu, který mi řekne, jakou částku přesně obsahovala a jaké bankovky se v ní nacházely. Nebudete tomu věřit, ale během několika hodin se mi ozvalo přesně 27 volajících, kteří tvrdili, že peníze v obálce patří jim! Vymýšleli si přitom různě barvité nebo srdceryvné historky, jak ke ztrátě peněz došlo.

Až poslední volající se od většiny podvodníků značně odlišoval. Jednalo se o staršího muže, který řekl, že v obálce se nachází přesně 150 000 Kč. Dále uvedl, že bankovky jsou v hodnotách 5 000 Kč, kromě 5 kusů, které jsou v hodnotě 2 000 Kč, a že obálka je bílé barvy. Muž mi také vyprávěl, že peníze pochází jako záloha z prodeje nemovitosti, kterou vlastnil, a že po setkání s kupujícím na parkovišti obchodního domu obálku s penězi ztratil.

starší muž se usmívá při pohledu na mobil iZdroj fotografie: Pexels

Nakonec dodal, že z těchto peněz hodlá zaplatit vzdělání své vnučce, protože její rodiče jsou nezaměstnaní a nemohou si školu dovolit.

Dobrá věc je k nezaplacení

V tu chvíli jsem věděl, že jsem našel pravého majitele ztracené obálky. Setkali jsme se a já mu peníze s radostí předal. Muž mi chtěl část peněz věnovat jako nálezné, ale to jsem samozřejmě odmítl. Nic nezaplatí dobrý pocit z toho, že děláte správnou věc. Jsem zároveň rád, že jsem obálku na policii skutečně nepředal, protože bych neměl jistotu, kde peníze doopravdy skončily.“

Jakým způsobem byste řešili nález vysoké finanční částky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
104 lidí právě čte
Zobrazit další články