Začalo to jako obyčejná chřipka, ale nakonec muž přišel o všechny končetiny i nos. Za vše mohla jeho láska ke psům

Nechat se olizovat svým domácím mazlíčkem není příliš hygienické, navíc to ani není zcela bezpečné. Tento muž na to doplatil.

pes s mužem i Zdroj fotografie: iStock
                   

Majitelé psů se častokrát nechávají od svých čtyřnohých kamarádů olizovat. I když jde o zdánlivě neškodné mazlení, ve skutečnosti to může znamenat i velké riziko. Své o tom ví Greg Manteufel z amerického Wisconsinu. Celý život byl velkým milovníkem psů, což se mu nakonec málem stalo osudným. Od chlupatého kamaráda se nakazil zákeřnou bakterií. Kdyby se muž nedostal do nemocnice včas, mohl zemřít.

Myslel si, že má chřipku

Všechno začalo úplně obyčejně. Greg se jednoho rána probudil a necítil se ve své kůži. Dával to za vinu chřipce, trápila jej horečka, zvracení a průjem. Následující den však blouznil a teplota šplhala ke čtyřicítce. Na jeho těle se z ničeho nic objevily záhadné modřiny. „Vypadal, jako kdyby jej někdo právě zbil baseballovou pálkou,“ vzpomíná na děsivé okamžiky manželka milovníka psů, Dawn Manteufelová.

Muže okamžitě naložila do auta a vyrazili do nemocnice. Lékaři mu nasadili antibiotika a odhalili smrtelnou infekci, jež se rozšířila do všech končetin. Došlo k rozsáhlému poškození tkání i svalů. Nezbývalo jim jiné řešení než amputace. Nejprve přišel Greg o nohy, po třech týdnech i o ruce. Kdyby se do nemocnice nedostal včas, mohl zemřít. Podle krevních testů může za jeho onemocnění bakterie Capnocytophaga canimorsus.

Lékaři museli končetiny amputovat

Zákeřná bakterie se vyskytuje ve slinách zdravých psů a koček, u lidí však může způsobit smrtelnou sepsi, gangrénu prstů a končetin, meningitidu, perikarditidu či oční infekce. „Dle lékařů to není běžné, spíše jde o šílenou náhodu,“ popisuje Dawn. Kde přesně se její manžel nakazil, to neví. Pohyboval se v blízkosti 8 psů, včetně vlastního. „Bakterie mohla pocházet od kteréhokoli z nich. Miluje psy, nechá se od nich olizovat,“ dodala.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Greg musel v nemocnici podstoupit několik operací. Nakonec chirurgové amputovali obě nohy u kolen a ruce u loktů. Bakterie jej připravila i o nos. Stále se však snažil být pozitivní. Dělejte, co musíte, abyste mě udrželi naživu,“ řekl lékařům. Podle jeho manželky si Greg uvědomuje, o co přišel. Je smířen s tím, že zbytek života prožije na elektrickém invalidním vozíku. „Je to tak, jak to je. Musím jít dál,“ konstatoval.

Jak moc řešíte riziko přenosu baterií z mazlíčka na vás?

Diskuze Vstoupit do diskuze
80 lidí právě čte
Zobrazit další články