Na své vysněné dítě si musela počkat do 63 let. Stala se tak nejstarší prvorodičkou v zemi

Vytrvalá seniorka se nechala dvakrát uměle oplodnit ve válkou zmítané Ukrajině, která nemá tak přísnou legislativu. Poprvé miminko nedonosila, podruhé se vše podařilo.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Ve zcela výjimečných případech mohou ženy přivést na svět vytoužené miminko i ve velmi pozdním věku. Příkladem je třiašedesátiletá Flavia Alvarová, která porodila začátkem června v malé nemocnici v Toskánsku chlapečka. Stala se tak nejstarší prvorodičkou v Itálii. Kvůli menším komplikacím se dítě narodilo už ve 31. týdnu těhotenství, a proto muselo být umístěno na oddělení pro předčasně narozené děti. Podle lékařů je však v pořádku.

Seniorka přivedla na svět chlapečka

O kuriózním případu informoval italská média gynekolog seniorky Andrea Marsili. Podle něj jeho pacientka dlouho po dítěti toužila. Loni proto podstoupila umělé oplodnění na Ukrajině, která má mírnější právní úpravu. V Itálii totiž mohou tuto proceduru absolvovat ženy pouze do 50 let. „Moc dítě chtěla. Dvakrát kvůli tomu odletěla na Ukrajinu. Na první pokus asi před dvěma lety Flavia potratila ve 14. týdnu,“ cituje Andreu Marsiliho magazín InTrieste.

Podle lékaře tentokrát těhotenství mělo klidný průběh. Kvůli menším komplikacím s vysokým tlakem poslal ale postarší matku do nemocnice v toskánském městě Lido di Camaiore, kde následně ve 31. týdnu těhotenství porodila císařským řezem. Předčasně narozený chlapeček Sebastian se nachází na jednotce intenzivní péče pro novorozence. Gynekolog Marsilli uvedl, že je v pořádku.

Nejstarší prvorodičce bylo 74 let

Léčba neplodnosti, kterou třiašedesátiletá novopečená matka podstoupila ve válkou zmítaném ukrajinském Kyjevě, údajně stála kolem 15 000 eur, což je v přepočtu asi 375 tisíc korun. Alvarová, jež je údajně nejstarší ženou, která porodila živé dítě v Itálii, se nemůže dočkat okamžiku, až jí lékaři dovolí si malého Sebastiana odvézt z nemocnice domů, kde na něj čeká i 93letá babička.

Zatímco v zemi na Apeninském poloostrově jde o unikátní případ, v celosvětovém měřítku to až tak mimořádná záležitost není. V minulosti média opakovaně informovala o matkách, které porodily i po sedmdesátce. Na konci loňského roku porodila v Ugandě dvojčata sedmdesátiletá Safina Namukwayaová, informovala televize BBC. Před pěti lety porodila dvojčata také 74letá Indka Erramatti Mangayammová. Stala se tak zřejmě vůbec nejstarší prvorodičkou na světě.

Co říkáte na to, že žena porodila v 63 letech?

Diskuze Vstoupit do diskuze
54 lidí právě čte
Zobrazit další články