Kněz se rozhodl kázat v hospodách. Do kostela prý chodilo málo lidí, a tak jim přišel naproti

Pokrokový duchovní nechtěl jen sedět v kostele a čekat, až si tam věřící najdou cestu. Během jeho více než čtyři dekády trvající kariéry jejich počty dost prořídly.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pořekadlem o tom, že když nejde hora k Mohamedovi, musí jít Mohamed k hoře, se zřejmě řídí kněz z malého italského městečka Bitti na Sardinii. Nenutí totiž své farníky, aby chodili na bohoslužby do kostela. Prostě za nimi dochází do barů a restaurací, kde se po práci scházejí. Po krátkém kázání diskutují věřící o tom, co je zajímá, a pak si s kreativním duchovním rádi dají pivo.

Všiml si, že do kostela chodí stále míň lidí

Knězem je sedmašedesátiletý Antonio Maria Cossu už dlouhých čtyřiačtyřicet let. Zkušeností má na rozdávání a je přístupný i celkem neortodoxním metodám. Během své kariéry působil v různých farnostech napříč Itálií a jako misionář také v Argentině, kde se dokonce setkal i se současným papežem Františkem, který odtamtud pochází. Posledních sedm let zakotvil v městečku Bitti na své rodné Sardinii.

Kněz odpověděl, co se stane s nevěřícími po smrti, a mnoho lidí tím naštval. Podle něj v tu chvíli začnou věřit v boha

Když si všiml, že počty lidí na bohoslužbách postupně řídnou a spousta věřících zavítá do kostela jen při pohřbech, svatbách nebo velkých svátcích, rozhodl se jednat. Prostě si za farníky dojde sám. „Moje vize nikdy nebyla taková, že bych byl zavřený v kostele nebo na faře a čekal, že za mnou lidé přijdou. Je třeba být v kostele, ale také musíte vyjít ven, tam, kde lidé žijí,“ cituje faráře server Cagliaripad.

Po kázání si dá kněz se svými ovečkami pivo

Pokrokový farář, kterému místní neřeknou jinak než Don Totoni, začal mezi své ovečky docházet do barů a hospod před dvěma roky. Kázání netrvají dlouho a mezi návštěvníky barů jsou celkem populární. Lidé mě poslouchají se zájmem, trvá to kolem čtyřiceti minut a nakonec si spolu dáme jedno nebo dvě piva,“ svěřil se kněz webu The Telegraph. Podniků, které s ním spolupracují, přibývá, momentálně jich je deset.

#lulatv Così don Antonio Maria Cossu, per tutti don Totoni, 68 anni, da sette parroco di Bitti, da tre anni gira tra i…

Zveřejnil(a) LULA TV dne Pátek 12. dubna 2024

Během netradičních hospodských kázání čte Don Totoni pasáže z evangelia a následně dává přítomným prostor k diskuzi. Podle kněze mají právě taková setkání budoucnost. „Naposledy jsem četl pasáž o milosrdném Samaritánovi. Lidé se nadchli, což se odrazilo v diskuzi. Je to okamžik, který mám rád, protože nutí k zamyšlení,“ řekl serveru kněz s tím, že po diskuzi přichází zábava.

Co říkáte na neotřelý přístup kněze?

Diskuze Vstoupit do diskuze
94 lidí právě čte
Zobrazit další články