„Já že jsem JEN zdravotní sestra? Lidé vůbec nevědí, co to obnáší,“ posteskla si Kristýna (48)

Někteří lidé dokážou vypustit z úst opravdovou hloupost, aniž by si uvědomili, co vlastně řekli. Nechápou, že tak raní city druhých.

Zdravotní sestra s injekcí i Zdroj fotografie: Pexels
                   

Být zdravotníkem je poslání. Je to povolání, pro které člověk musí mít vlohy, ale také povahu. Dámský Deník zjistil, že v České republice tvoří necelých 80 % zdravotnického personálu ženy. Je to práce náročná snad po všech stránkách, i přesto ale bohužel ve společnosti převládá názor, že se jedná o práci podřadnou. Není větší mýlky.

Rozdíly ve vzdělání

Jak se vůbec stát sestrou? První možností je vystudovat střední zdravotnickou školu, kde po složení maturitní zkoušky získává označení „praktická sestra“. Všeobecná sestra musí absolvovat VOŠ nebo vysokou školu, informuje SZŠKM. „Bohužel se velmi často setkávám s tím, že lidé neberou mé povolání příliš vážně. Mám bakalářský titul, mnoholetou praxi, denně zachraňuji životy – a i přesto na mě někteří pohlížejí s despektem,“ říká smutně Kristýna Š. z Brna.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.


Celých 20 let se zdravotní sestře dařilo skrývat, že v tomto oboru nemá žádné vzdělání. Nyní byla propuštěna

Únava při studiu iZdroj fotografie: Pexels
Zdravotní sestra musela složit mnoho zkoušek.

Lékařů a doprovodného personálu je přitom podle webu iDnes naprostý nedostatek. „Nedávno jsem po letech potkala známého, výjimečně jsem byla v uniformě a on mi řekl, že vůbec nevěděl, že jsem jen sestra. Hrozně mě to v tu chvíli zamrzelo. Jak jako JEN sestra? Umím ošetřit snad každou ránu, zašít ji, převázat. Pomohla jsem na svět nespočtu dětí, přičemž kolikrát jsem musela uvolnit dýchací cesty, aby se samy nadechly,“ říká žena.

Náročnost povolání

„Lidé si vůbec neuvědomují, jak je tato práce náročná a stresující. Náročná je fyzicky, ale také mentálně. Když vám rodiny pláčou, že přišly o blízkou osobu. Sestra je jim oporou poté, co udělala maximum pro její záchranu. Je pravou rukou lékaře, a to doslova. Zná všechny procesy léčení, je nepostradatelnou součástí každé operace – těch zdánlivě banálních i těch nejnáročnějších. Konejší matky, které ztratily děti, ale i vnoučata, která ztratila oblíbeného dědečka či babičku,“ popisuje svůj denní chléb paní Kristýna.

Novorozeně balancovalo mezi životem a smrtí. Zdravotní sestra porušila nemocniční řád, aby jej zachránila

Sestra přebírá narozené miminko iZdroj fotografie: Pexels
Kristýna byla při prvním nádechu mnoha dětí.

Zachránit život mohou i při procházce v parku, kdy mají konečně chvíli volna, jak i Dámský Deník psal. „Vůbec přitom nemluvím o tom, jak málo vidím vlastní děti a o kolik představení jsem přišla kvůli tomu, že jsem byla v práci. Já ničeho nelituji, svou práci mám moc ráda. A jsem pyšná, že jsem zdravotní sestra. Až mi příště někdo řekne, že jsem JEN sestřička, zeptám se, kolik životů se podařilo zachránit jim,“ pověděla Kristýna.

Jak pohlížíte na zdravotní sestry vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
127 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články