Ivan (26) je důkazem, že mladé generaci zbytečně křivdíme. Po ztrátě rodičů obětoval všechno, aby se mohl postarat o své sestry

Bojovnost a pracovitost jsou vlastnosti, které jsou mnohým cizí. Ne však Ivanovi, který se zcela sám stará o sestry i babičku.

Kruh tvořený dlaněmi i Zdroj fotografie: Piqsels
                   

Převzít na sebe zodpovědnost není mnohdy jednoduché. Člověk na hranici dospělosti má často co dělat sám se sebou, chce se rozvíjet, studovat, poznávat nové lidi, chodit tancovat a bavit se. Ne každému je to ale umožněno. Své o tom ví i Ivan Čavčić, který ve věku 26 let musel po osudové ráně převzít kontrolu nejen nad svým vlastním životem, ale také vzít pod svá křídla dvě nezletilé sestry a zařídit jim důstojné bydlení a výchovu.

Ústavní péče není řešení

Ivan se potýkal s nesmírně složitou životní situací. Během dvou let ztratil nejen on, ale i jeho 2 nezletilé setry oba rodiče. Protože se odmítal smířit s myšlenkou, že by jeho milované sestry Emma (11) a Magdalena (16) skončily v dětském domově či pěstounské péči, rozhodl se vzít vše do vlastních rukou a začal konat. Požádal o jejich svěření do vlastní péče a bylo mu vyhověno, jak napsal web BrodPortal. „Osiřela jsem v útlém věku, naštěstí si mě vzala k sobě babička, která mi dala lásku, zázemí a stabilitu,“ napsala nám svůj příběh paní Nikol M. z Opavy.

Nejtíživější však byla pro Ivana, jeho sestry a babičku, která by zůstala úplně sama, otázka bydlení. Jejich stávající obydlí rozhodně nebylo vyhovující, a tak Ivan požádal o půjčku a koupil dům. Ten ovšem vyžaduje mnoho dalších úprav, a přestože Ivan sám tráví každou volnou chvilku tvrdou prací na domě tak, aby jej proměnil v krásný a útulný domov, finanční situace se rozhodně nedá označit jako jednoduchá. Naštěstí má kolem sebe mnoho dobrých lidí.

Andělé, kteří pomáhají

Nejenže mu přispěchali na pomoc přátelé, ale rozběhla se také nejedna finanční sbírka, která má rodině pomoci. Peníze tak lidé mohou posílat přímo Ivanovi na účet. I jejich rodná obec se však rozhodla zakročit, píše web HRT a veškerý výdělek z humanitárního jarmarku poputuje na pomoc tomuto mladíkovi, který se zachoval jako opravdový muž a z jehož bojovnosti a míry odhodlání by si mnoho lidí mohlo vzít příklad.

Muž seká dřevo sekerou iZdroj fotografie: Piqsels
Každodenní tvrdá práce není Ivanovi cizí.

Rodina je to nejcennější, co máme. O podobném případu, kdy se muž vzdal vlastního života a staral se o vlastní nemocnou maminku, DámskýDeník informoval v jiném příspěvku.

Jakým způsobem byste se zachovali vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
59 lidí právě čte
Autor článku

Hana Tvrdá

Zobrazit další články