Den, kdy Iva Janžurová jen o kousek unikla smrti při nehodě v divadle, slaví jako narozeniny. Podruhé se narodila, jak sama říká

Oblíbená česká herečka měla namále, když se na ni zřítily kulisy. Hrozivě vyhlížející nehodě, která jen zázrakem neskončila tragicky, přihlíželo publikum.

Herečka Iva Janžurová i Zdroj fotografie: Nextfoto
                   

Populární herečka Iva Janžurová nedávno oslavila své 82. narozeniny. Zajímavé je, že jedna z nejvýraznějších osobností české kinematografie výročí svého narození oslavuje hned dvakrát v roce. Připomíná si totiž den, kdy jen o vlásek unikla smrti při nebezpečné nehodě v divadle. Přímo na jevišti na ni před zraky vyděšených diváků spadla těžká divadelní dekorace. Stačilo opravdu málo a mohlo dojít k děsivé tragédii.

Pár minut před koncem hry se vše zvrtlo

Od momentu, kdy se oblíbená herečka podruhé narodila, uplynulo 2. dubna 21 let. Ten den se na jevišti Stavovského divadla odehrávala už 57. repríza slavného Schillerova dramatu Marie Stuartovna, ve které Janžurová ztvárnila královnu Alžbětu. Zbývalo jen pár minut do konce, když se všechno zvrtlo. Zrovna ve chvíli, kdy herečka přicházela na jeviště přednést svůj poslední monolog, se ozvalo zlověstné zapraskání.

Do té doby nic nenasvědčovalo tomu, že se z běžného představení ve vteřině stane hrozivě vyhlížející nehoda. Jenže vzápětí se na jeviště z výšky asi deseti metrů zřítila jedna z bočních dekorací. Vážila neuvěřitelných 400 kilogramů. Herečka pod obřím kolosem uvízla před zraky zděšených diváků. Volala o pomoc a pak omdlela. „Ivo, uteč, zařvali na mě ze zákulisí. V tu chvíli se na mě ta ohromná kulisa zhroutila. Nevěděla jsem, co se děje, co a proč se mi stalo,“ cituje herečku Blesk.

Výročí nehody slaví jako druhé narozeniny

Záchranka ji poté v bezvědomí převezla do Vojenské nemocnice ve Střešovicích. Navzdory tomu, jak děsivě nehoda vypadala, utrpěla herečka podle lékařů šok, pohmožděniny, odřeniny, zranění zad, hrudníku, hlavy a ruky. Nezapomenutelná představitelka komediálních rolí z filmových klenotů jako jsou Světáci, Pane, vy jste vdova nebo Zítra to roztočíme, drahoušku měla štěstí v neštěstí. Před tragédií ji zřejmě ochránil mohutný kostým, který měla na sobě.

Herečka Iva Janžurová s dcerami iZdroj fotografie: Nextfoto

Léčba a rekonvalescence si sice vyžádala několik týdnů, ale herečka se úspěšně zotavila. Den, kdy jen o kousek unikla smrti, slaví jako své druhé narozeniny. „Slíbila jsem si, a ještě někomu jinému, že budu každé výročí téhle události slavit jako druhé narozeniny,“ řekla serveru Janžurová. O pár let později se přímo na scéně zranila znovu. Tentokrát se jí při představení hry Mikve zřejmě zamotala hlava a upadla. Z poranění na hlavě nepěkně krvácela. Na nějakou dobu pak zrušila svůj pracovní program.

Co říkáte na děsivou nehodu herečky?

Zdroj: Blesk
Diskuze Vstoupit do diskuze
76 lidí právě čte
Zobrazit další články