Dovolenou v Itálii mohou zkazit komáři, kteří přenášejí smrtelný vir. Nakažených tam přibývá

V některých italských regionech přijímají úřady opatření, jež mají šíření viru zabránit. Doporučují lidem, aby používali repelenty.

Komár na ruce i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Pokud se chystáte na dovolenou do Itálie, je třeba mít se na pozoru. Dámský Deník zaznamenal, že v regionech kolem Říma řádí západonilská horečka, která si už vyžádala lidský život. Nakažených dramaticky přibývá a několik pacientů je hospitalizovaných ve vážném stavu. Tamní úřady se snaží zabránit dalšímu šíření viru, který přenášejí komáři. Apelují na veřejnost, aby mimo jiného používala repelenty. V místech výskytu se zavádějí mimořádná opatření.

Úřady se snaží zabránit šíření viru

Zdravotníci a hygienici jsou v terénu. Šíření viru přenášeného komáry má totiž vážné následky. Podle serveru Rai News v provincii Latina zemřela seniorka, která se západonilskou horečkou nakazila v polovině července. Ve vážném stavu jsou další čtyři lidé a počet nakažených se během pár hodin zdvojnásobil na dvacet. Převážně jde prý o osoby, které strávily dovolenou v přímořském letovisku Baia Domizia v Kampánii, které s provincií Latina sousedí.

Přihlaste se k našemu newsletteru a mimo jiné získáte možnost účastnit se soutěže a mít přehled o dalších nabídkách našich partnerů. Soutěž je pouze pro aktivní odběratele novinek.


Situace je podle úřadů vážná, ale nouzový stav zatím vyhlášen nebyl. Ministerstvo vydalo doporučení pro občany i lékaře. Starostové z postižených regionů se dohodli na společných krocích. Deník la Repubblica informoval, že se uskuteční mimořádná desinfekce v místech výskytu komárů. Obyvatelům radnice doporučují používat repelenty a kromě jiného mají také preventivně pěstovat levandule, pelargonie nebo rajčata, což jsou rostliny odpuzující komáry.

Loučím se se svou nejlepší kamarádkou – mou matkou,“ napsal syn poté, co žena zemřela na následky bodnutí komárem

V Československu se virus vyskytl už v sedmdesátkách

Západonilská horečka je virové onemocnění, které přenášejí komáři. Infikovaní většinou nepociťují žádné nebo mírné příznaky, jako je horečka a bolest hlavy. Ve vážných případech může nemoc způsobit i zánět mozkových blan nebo dokonce smrt. Na nemoc neexistuje podle Státního zdravotního ústavu žádné očkování. Virus se rozšířil z oblastí kolem řeky Nil do celé Afriky a v posledních desetiletích i na některé další kontinenty, včetně Evropy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Přírodní repelenty bez chemie, které odpudí otravné komáry. Nedráždí pokožku a svůj úkol plní na jedničku

S ohledem na klimatické změny přestává být západonilská horečka exotickou i pro Evropany. „Dnes už ji nemůžeme považovat za dovezenou nemoc, ale musíme k ní přistupovat jako k endemické nemoci. V Itálii se vyskytuje s určitou frekvencí již asi patnáct let,“ cituje primáře infekčního oddělení nemocnice v Janově Mattea Bassettiho web Libero. Na území Československa byl virus poprvé prokázán v roce 1972 u Malacek, v roce 1997 pak na jižní Moravě. Loni Státní zdravotní ústav zaznamenal pět případů.

Co si myslíte o situaci, která panuje v okolí Říma?

Diskuze Vstoupit do diskuze
Zobrazit další články