V některých italských regionech přijímají úřady opatření, jež mají šíření viru zabránit. Doporučují lidem, aby používali repelenty.
Pokud se chystáte na dovolenou do Itálie, je třeba mít se na pozoru. Dámský Deník zaznamenal, že v regionech kolem Říma řádí západonilská horečka, která si už vyžádala lidský život. Nakažených dramaticky přibývá a několik pacientů je hospitalizovaných ve vážném stavu. Tamní úřady se snaží zabránit dalšímu šíření viru, který přenášejí komáři. Apelují na veřejnost, aby mimo jiného používala repelenty. V místech výskytu se zavádějí mimořádná opatření.
Úřady se snaží zabránit šíření viru
Zdravotníci a hygienici jsou v terénu. Šíření viru přenášeného komáry má totiž vážné následky. Podle serveru Rai News v provincii Latina zemřela seniorka, která se západonilskou horečkou nakazila v polovině července. Ve vážném stavu jsou další čtyři lidé a počet nakažených se během pár hodin zdvojnásobil na dvacet. Převážně jde prý o osoby, které strávily dovolenou v přímořském letovisku Baia Domizia v Kampánii, které s provincií Latina sousedí.
#West Nile: 10 casi in #Italia da inizio anno, 7 nella provincia di #Latina Al 20 luglio, il sistema di #sorveglianza segnala 10 infezioni confermate nell’uomo, di cui 6 con forma neuro-invasiva.
Colpite in particolare persone #over70.
🔍Per approfondire: https://t.co/vCScM4D0Eq pic.twitter.com/kr9d5YfqD0— Istituto Superiore di Sanità (@istsupsan) July 21, 2025
Situace je podle úřadů vážná, ale nouzový stav zatím vyhlášen nebyl. Ministerstvo vydalo doporučení pro občany i lékaře. Starostové z postižených regionů se dohodli na společných krocích. Deník la Repubblica informoval, že se uskuteční mimořádná desinfekce v místech výskytu komárů. Obyvatelům radnice doporučují používat repelenty a kromě jiného mají také preventivně pěstovat levandule, pelargonie nebo rajčata, což jsou rostliny odpuzující komáry.
V Československu se virus vyskytl už v sedmdesátkách
Západonilská horečka je virové onemocnění, které přenášejí komáři. Infikovaní většinou nepociťují žádné nebo mírné příznaky, jako je horečka a bolest hlavy. Ve vážných případech může nemoc způsobit i zánět mozkových blan nebo dokonce smrt. Na nemoc neexistuje podle Státního zdravotního ústavu žádné očkování. Virus se rozšířil z oblastí kolem řeky Nil do celé Afriky a v posledních desetiletích i na některé další kontinenty, včetně Evropy.
S ohledem na klimatické změny přestává být západonilská horečka exotickou i pro Evropany. „Dnes už ji nemůžeme považovat za dovezenou nemoc, ale musíme k ní přistupovat jako k endemické nemoci. V Itálii se vyskytuje s určitou frekvencí již asi patnáct let,“ cituje primáře infekčního oddělení nemocnice v Janově Mattea Bassettiho web Libero. Na území Československa byl virus poprvé prokázán v roce 1972 u Malacek, v roce 1997 pak na jižní Moravě. Loni Státní zdravotní ústav zaznamenal pět případů.