Přírodní repelenty bez chemie, které odpudí otravné komáry. Nedráždí pokožku a svůj úkol plní na jedničku

Není snad otravnějšího hmyzu, než jsou komáři. Žádný způsob, jak se jich zbavit úplně, sice neexistuje, ale tyto repelenty vám je pomohou udržet co nejdál.

i Zdroj fotografie: Pixabay
                   

My, kdo žijeme v České republice, máme štěstí, že se v našich podmínkách nevyskytuje tolik komárů, jako jich žije třeba na Aljašce, nebo v zemích subtropů a tropů. Vyjít na zahradu je v těchto zemích peklo. Bodavý hmyz, který navíc může přenášet některé nebezpečné nemoci, jako jsou západonilská horečka, horečka dengue, nebo malárie, nikdy nedokážeme 100% eliminovat. Nicméně s níže uvedenými repelenty ochráníte sebe i své blízké, jak je to maximálně možné.

Přírodní, nebo syntetické repelenty?

V dnešní době můžeme na trhu nalézt mnoho synteticky připravených repelentů, které nás mají ochránit před komáry. Existuje ale i spousta těch přírodních. Pokud přeci jen radši sáhnete po chemii, dbejte pokynů výrobce. V repelentech se nejčastěji používají: DEET, Picaridin (Icaridin) a IR3434. DEET je pesticid, který se pro své repelentní účinky začal používat kolem poloviny 20. století pro vojáky ve válce. Dnes je nejpoužívanějším repelentem vůbec. Ovšem může způsobit podráždění kůže, proto by se měl používat pouze v případě potřeby.

iZdroj fotografie: Shutterstock

Picaridin (Icaridin) má srovnatelnou účinnost s DEET a je také často používanou látkou. Jeho výhodou je, že je nedráždivý a bez zápachu. Také se pomaleji odpařuje, a proto chrání déle. Třetí hojně používanou látkou je IR3434. IR3434 je netoxickým ekvivalentem DEETu, který byl vyrobený v 80. letech 20 století. Je rovněž bez zápachu, ale může způsobovat podráždění sliznice či pokožky. Zmiňme ještě OLE – olej z citronového eukalyptu, který je přírodním repelentem. Ačkoliv je hojně používaný, není testován jako zdravotně nezávadný a není registrovaný jako repelent.

Repelenty vhodné pro děti

Pro děti volte repelenty na přírodní bázi, nebo s nízkou koncentrací chemikálie (např. DEET volte v koncentraci 10-30 % a jen pro děti starší 2 měsíců; pro mladší volte jiný způsob ochrany). Po příchodu domů repelent smyjte, aby nedošlo ke zbytečnému podráždění citlivé dětské pokožky. V případě volby přírodních produktů můžete vsadit na vybrané rostliny. Uveďme si například citronovou trávu, šantu kočičí, voňavý eukalyptus, levanduli, bazalku, nebo česnek.

iZdroj fotografie: Shutterstock

Citronová tráva obsahuje látky, které se často používají v repelentech proti hmyzu. Pokud ji chcete pěstovat doma, dejte ji na slunné a teplé místo. Šantu kočičí, která má silné repelentní účinky, pěstujte při plném oslunění v dobře provzdušněné půdě. Obě rostliny snadno tvoří odnože, proto se doporučuje je pěstovat odděleně od ostatních rostlin. A jak rostliny použít? Stačí promnout jejich listy mezi prsty a potřít si požadovanou část těla.

iZdroj fotografie: Unsplash

Zdroj: Better Homes & Gardens

Diskuze Vstoupit do diskuze
140 lidí právě čte
Zobrazit další články