Slovenský herec bojuje s rakovinou, ale pojišťovna mu odmítla proplatit léčbu. Lidé mu přejí, aby zemřel

Přes rok se potýká slovenský herec se zákeřným onemocněním a postupuje drsnou léčbu. Nedávno vzkázal fanouškům, že se stal zázrak a momentálně má vyhráno.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Přes rok se potýká s rakovinou ve finálním stadiu jednapadesátiletý slovenský herec Marcel Nemec. Přestože je vážně nemocný, náročná léčba zabrala a jeho zdravotní stav se postupně zlepšil. Vrásky na čele mu ale nově nepůsobí jen jeho zákeřné onemocnění, ale zejména finanční stránka věci. Vyslechl si totiž nekompromisní ortel a musí vyřešit, kde vezme peníze na další léky. Zdravotní pojišťovna mu totiž sdělila, že léčbu neproplatí. Pak se ale stalo něco zvláštního.

Radost z ústupu rakoviny zkazila pojišťovna

Onkologickým pacientem je slovenský herec už více než rok. Prošel operacemi i chemoterapií. Nedávno oznámil, že je z nejhoršího venku. „Stal se doslova zázrak. Po čtrnácti měsících léčby se síla mojí rakoviny změnila z čísla 10 na číslo 0. Nejsem sice úplně vyléčený, ale teď jsem vyhrál,“ napsal na sociálních sítích herec, kterého české publikum může znát třeba z dramatu Nedodržený slib, kde zazářil po boku Ondřeje Vetchého, nebo z komedie Přežít svůj život, kde si zahrál po boku Kláry Issové.

Radost ze zázračného zkrocení zákeřné nemoci ale vystřídala beznaděj a obavy. Když potřeboval pokračovat v náročné léčbě, po které se mu ulevilo, zaúřadovala zdravotní pojišťovna. Výsledky šokovaly mě i paní doktorku. Funguje to. A protože jsem tento lék potřeboval, požádali jsme pojišťovnu o uhrazení léku s tím, že funguje. Potřeboval jsem ještě dvě balení léku na jeden měsíc,“ řekl Nemec slovenskému serveru Nový čas.

Herec nechce být pokusným zvířetem

Podle zklamaného pacienta má jít o léky v celkové hodnotě 2 400 eur, což je v přepočtu 56 tisíc korun. „Ale pojišťovna mi odepsala, že ne. Že existuje alternativní lék, ale ten by mi mohl spíše uškodit, než pomoct. Nerozuměl jsem tomu. Proč lék, který mi zabral, nemůžu dostat?“ neskrýval rozčarování herec. Zdravotní pojišťovna podobným způsobem zareagovala i na opakovanou žádost jeho onkologické lékařky.

Léčbu, která podle jeho slov prodloužila jeho život o osm měsíců, si dosud slovenský umělec hradil z vlastní kapsy. „Možná těch 8 měsíců někdo považuje za málo, ale řeknu vám, že pro mě je to mega hodně,“ uvedl Nemec. Na to, aby sehnal další peníze na medikamenty, potřebuje víc času. Nebo se musí spokojit s tím, co navrhuje pojišťovna. „Proč ale mám být pokusné zvíře a testovat, jestli na mě zabere jiný lék, když ten, co beru, zabral?“ nechápe.

V divadle čekala překvapivá obálka z Česka

Boj se zákeřnou rakovinou i s nástrahami financování zdravotní péče ale svádí statečně. Kromě toho musel čelit i nenávistným komentářům na sociálních sítích. Někteří lidé mu podle serveru TN.cz dokonce píšou, že si přejí, aby zemřel. Spousta fanoušků ho ale podporuje, a to nejen v komentářích. V divadle na něj čekala obálka od příznivce z Česka, píše Nový čas. Když ji herec otevřel, nevěřil vlastním očím.

Fanoušek mu poslal potřebné peníze na dokončení léčby. Dojatý herec vypráví dál: „Když jsem ji otevřel, byla tam celá suma na léčbu, a ještě peníze navíc. V dopise stálo, že rozdávat radost je velká věc, proto mi tu sumu věnoval. Sevřelo se mi hrdlo, zázraky se dějí. Děkuji neznámému andělovi s iniciálami A. K.“ Svým postěžováním na zdravotní pojišťovnu prý ale nechtěl žádat o sbírku, spíš jen poukázat na „shnilý systém“.

Co říkáte na odmítnutí financování zbytku léčby?

Diskuze Vstoupit do diskuze
90 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Surfinie ocení hnojivo z banánové slupky. Vlastnostmi se může rovnat chemickým přípravkům
Události247.cz
Události247.cz
Bývalí čeští prezidenti dostanou přidáno. Renta se jim může navýšit až dvojnásobně
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
5 způsobů, jak se zbavit břišního tuku: Od cvičení až po úpravu jídelníčku
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Město Dvaraka podle badatelů zničila mimozemská loď. Jakmile se jim ale teorie začala potvrzovat, vláda je zařízla