V nekropoli archeologové narazili i na 15metrový papyrus, na kterém je napsána Kniha mrtvých. Odborníci naznačují, že jde pravděpodobně o velmi důležitý dokument.
Archeologové objevili v egyptském guvernorátu Minya pohřebiště staré 3500 let. Kromě mumií, kamenných sarkofágů, šperků, kamenů, keramiky a vešebt, což jsou drobné sošky, jež byly součástí pohřební výbavy, našli také unikátní Knihu mrtvých napsanou na papyru dlouhém 15 metrů. Obdobné knihy většinou obsahují různá zaklínadla, jména démonů nebo náznaky o topografii země zemřelých, a jsou nesmírně důležitým pramenem pro pochopení víry starých Egypťanů, která nám je přesto velice vzdálená.
Obsah papyru vědci neprozradili
Vykopávky v lokalitě Tuna Al-Jabal, což je starověká nekropole z období Nové říše, tedy z let 1550–1070 př. n. l., začaly v roce 2017; nedávno přitom egyptské ministerstvo cestovního ruchu a starožitností na svém Facebooku oznámilo, že byly archeologické práce úspěšně dokončeny. V oblasti bylo objeveno pohřebiště plné starověkých artefaktů, a jedním z nejzajímavějších byla právě Kniha mrtvých. Vědci však odmítají podrobněji komentovat, co v ní stojí.
Na veřejnost dosud ani nepronikly žádné fotografie této cenné knihy, a mezi egyptology a archeologickými nadšenci to pochopitelně vře. Existuje totiž možnost, že papyrus obsahuje mimořádně důležitá a dosud neznámá fakta o starých Egypťanech. Podobné objevy jsou podle Foya Scalfsaida, egyptologa a vedoucího výzkumného archivu na Chicagské univerzitě, velmi vzácné. „Bez fotografií je těžké říci více a je zvykem počkat na nějakou oficiální publikaci, abychom si mohli vytvořit solidní hodnocení,“ cituje Scalfa server Euro.
Kniha mrtvých bude vystavena v muzeu
V nekropoli Tuna Al-Jabal byla také objevena spousta mumií a sarkofágů, a to včetně nabalzamovaného těla dcery boha Džehuty nebo ženy, která zřejmě byla zpěvačkou v chrámu boha Amona. Archeologové našli také kanopy, což byly rituální nádoby, do nichž byly ukládány vnitřnosti vyjmuté z těla zemřelého během procesu mumifikace. Dalším zajímavým nálezem byly vešebty, tedy sošky, jež měly zastoupit zemřelého při plnění pracovních povinností, které mu mohly být uloženy v podsvětí.
بيان صحفي 15 أكتوبر 2023 – وزارة السياحة والآثار: الكشف لأول مرة عن جبانة كبار موظفي وكهنة الدولة الحديثة بمنطقة…
Zveřejnil(a) Ministry of Tourism and Antiquities وزارة السياحة والآثار dne Neděle 15. října 2023
Na pohřebišti v Tuna Al-Jabal našli archeologové v podstatě poklad, protože hroby patřily staroegyptským vysokým úředníkům a kněžím. „Bylo objeveno mnoho pozdních artefaktů, jako jsou sošky vešebty různých velikostí, materiálů, sbírky kanopových uren, tisíce amuletů a četné kamenné a dřevěné sarkofágy,“ uvedl generální tajemník Nejvyšší rady pro starožitnosti Mostafa Waziri. Kniha mrtvých na papyru je v nezvykle dobré kondici a bude podle serveru ArabNews vystavena ve Velkém egyptském muzeu. Zajímavý nález se povedl i jednomu Dánovi, který našel přes 1 500 let starý poklad, a o němž jsme na DámskémDeníku rovněž psali.