90letý důchodce celý život spořil. K překvapení všech peníze nedal rodině, ale dobrovolným hasičům

Dlouhé roky se členové vesnického dobrovolného spolku hasičů snažili financovat činnost z vlastní kapsy. Letos na jaře už byla situace kritická a vypadalo to, že nepřežijí.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Venkovské spolky dobrovolných hasičů si nemohou finančně nijak zvlášť vyskakovat a často balancují na hraně přežití. Přesně tak se donedávna vedlo i sboru ve městečku Calhoun v americkém státě Missouri. Jenže pak se stal zázrak. Jednadevadesátiletý farmář v důchodu Sam Sloan totiž udělal velmi překvapivé gesto. Když se dozvěděl, v jak tíživé ekonomické situaci dobrovolní hasiči jsou, věnoval jim svoje celoživotní úspory.

Živořícím hasičům hrozilo, že nepřežijí rok

Dobrovolní hasiči z vesničky Calhoun, kde žije asi pět set obyvatel, již roky dotují svou činnost z vlastních kapes. Často i k nelibosti svých rodin. „Ani nemůžu říct, kolik vlastních peněz jsme do toho už dali, protože manželka by se se mnou nesjpíš rozvedla,“ svěřil se náčelník hasičů Mark Hardin serveru TheWashingtonPost. Sbor má desítky let staré vybavení a několik nepojízdných hasičských aut, na jejichž opravu nejsou peníze.

Přestože se statečná partička držela nad vodou, seč jí síly stačily, na začátku dubna to vypadalo, že letošní rok nepřežije. Na účtu sboru se krčily v přepočtu jen necelé čtyři tisíce korun a vyhlídky nebyly ani trochu optimistické. Jenže o pár týdnů později se stalo něco neuvěřitelného. Jednoho dne Hardinovi zavolal starý farmář Sam Sloan a vyptával se na to, jak sbor funguje. Sešli se spolu na snídani v bistru a šéf hasičů seniorovi všechno vylíčil.

Hasič nikdy neviděl tolik nul na šeku

Druhý den ho stařeček pozval na snídani znovu, ale tentokrát k sobě domů. Když tam hasičský náčelník dorazil, přivítal ho farmář se šekem na rovných 500 tisíc dolarů, což je zhruba 11,5 milionu korun. Stál jsem tam a úplně mi došla slova. Je to trapné, ale jediné, co jsem nakonec řekl, bylo to, že nikdy předtím jsem neviděl šek s tolika nulami,“ cituje Hardina televize CBC s tím, že musel seniorovi slíbit, že k němu celý sbor přijde na grilovačku v nových uniformách.

Později se ukázalo, že Sloan chtěl dobrovolným hasičům, jejichž práce si váží, přispět už dřív. Tušil, že na tom nejsou finančně nejlépe. Peníze, které překvapivě nevěnoval příbuzným, ale hasičům, prostě naspořil. „Kdysi jsem měl velké hospodářství, několik tisíc kusů dobytka. Ale nikdy jsem se penězi nechlubil,“ řekl senior s tím, že po odchodu do důchodu pozemky lukrativně prodal. Zůstal mu velký dům, v němž spokojeně žije společně s manželkou.

Co říkáte na to, co senior udělal?

Diskuze Vstoupit do diskuze
79 lidí právě čte
Zobrazit další články