Našla 3denní štěně opravdového vlka a rozhodla se ho ujmout. Přijala tak nelehký úkol –⁠ vychovat divoké zvíře

Dívka adoptovala z útulku štěně vlka, jež opustila jeho matka jen 3 dny po porodu. Náročná výchova se překvapivě vyplatila.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Vlci nepatří zrovna mezi typické domácí mazlíčky. Mnoho lidí je dokonce přesvědčeno o tom, že je vůbec nelze domestikovat a ochočit. Že to není tak docela pravda, dokazuje každým dnem dívka jménem Alida, která z útulku adoptovala čtyřtýdenní vlčí slečnu, o niž se její matka odmítla starat. V útulku skončila vlčice se štěňaty poté, co ji její majitelé nezvládli. Alidě se však dařilo lépe. Z její vlčí fenky je nyní socializovaná a vychovaná přítelkyně.

Ve volné přírodě by nepřežila

Kira se narodila své matce vlčici, která se sama narodila v zajetí. Její lidští majitelé její divoké srdce ale nezvládali, a proto ji odložili do útulku. Zanedlouho se vlčici narodila mláďata. Tři dny po porodu o ně ale přestala jevit zájem, a tak je pracovníci útulku dokrmovali ručně. Zároveň umístili inzeráty nabízející vlčí mláďata k adopci. Jednou z odvážných zájemkyň byla Alida, mladá Ruska, které se maličkých vlků zželelo.

Kirina matka dříve žila s rodinou, ale ta se o ni nedokázala postarat. Proto skončila ve zvířecím útulku. Tam se narodila Kira. Vzala jsem si ji hned, jakmile zesílila a mohla jsem ji nakrmit mlékem,“ popisuje nová majitelka vlka Alida pro web Bored Panda.

Socializace nebyla snadná

I když volnou přírodu Kira nezná, divoké srdce se v ní přeci jenom nezapře. Proto její nová panička musela dbát na důkladnou socializaci své nové vlčí kamarádky, aby spolu mohly v klidu a bez obav žít v lidské společnosti.

Je inteligentní, ale velmi tvrdohlavá. Hned od začátku jsem s ní zahájila proces socializace. Brala jsem ji mezi spoustu psů, lidí i dětí, navštěvovali jsme různá místa, aby mohla nasávat různé vůně a slyšela nové zvuky,“ popisuje Alida počátek společného soužití s vlkem.

Vlci mají vrozenou neofobii, strach ze všeho nového. Byl to velmi obtížný, dlouhý a únavný proces. Byl ale nutný, aby se mnou Kira mohla žít a cítila se bezpečně,“ připouští mladá žena, která žije v domácnosti i se svým sedmiletým synem, což jí někteří lidé vyčítají. Obávají se, aby vlk dítěti neublížil.

Sklízí rozporuplné reakce

Svůj život s vlčicí dokumentuje Alida na svém Instagramu, kde zveřejňuje spoustu nových fotek ze společného soužití. Právě tam také sklízí nejvíce ohlasů, a to jak pozitivních, tak těch kritických. Někteří lidé jí vyčítají, že divoké zvíře nelze ochočit a může tím ohrozit své dítě i lidi v okolí. To však Alida odmítá. „Pokud Kira cítí, že se jí někdo bojí, nepřiblíží se k němu. Naučila se navíc nereagovat na ostatní psy, kteří ji na ulici provokují. Je velmi klidná,“ ujišťuje majitelka všechny pochybovače.

Kira je velmi přátelská. Žijeme s ní a boříme lidské stereotypy o vlcích,“ píše na Instagramu. „Je těžké ochočit takové zvíře? Absolutně. Věděla jsem ale, do čeho jdu a nastudovala jsem mnoho článků a informací. Komunikuji s majiteli vlků i chovnými stanicemi,“ říká Alida, které už nikdo neřekne jinak, než „vlčí žena“.

Jak probíhal výcvik vašeho domácího mazlíka?

Zdroj: Mirror

Diskuze Vstoupit do diskuze
78 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Pokud kupujete vajíčka v obchodě, mějte se na pozoru. Pro své vlastní dobro zkontrolujte několik věcí
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina je jen začátek. Rusko podle historika bude pokračovat invazí v dalším evropském státě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 japonské cviky, které vám dopomohou k plochému bříšku za pouhé 4 minuty denně
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Neuvěřitelný příběh 1. holčičích šesterčat na světě: Šance, že se vůbec narodí živé, byla 1 ku 104 miliardám