Paní Jitka: „Žila jsem tak, jak chtěl můj manžel. Teď nemám nic a nikoho, byla jsem tak hloupá“

Paní Jitka zaslala do redakce dopis se svým životním příběhem, aby varovala ostatní ženy, které jsou v podobné nebo stejné situaci, již zažívala ona.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Čtenářka Jitka Novotná z Brna se rozhodla podělit o svůj životní příběh s veřejností. Do redakce nám 20. března zaslala dopis, ve kterém se svěřila, že lituje toho, jak se podřídila manželovým požadavkům. Vše jí došlo až před dvěma lety, kdy její muž zemřel. Zjistila, že ztratila přátele, své koníčky a celý svůj život prakticky promarnila. Tímto by chtěla varovat ostatní ženy, jež jsou na tom podobně jako ona tehdy. Ona už svůj osud nezmění, ale vy ještě máte možnost.

Na vše se jej musela ptát

Paní Novotná se seznámila se svým manželem před mnoha lety ve škole. Hned si padli do oka a jejich vzájemné sympatie vedly až k vážnému vztahu. Po škole se vzali a plánovali založení rodiny. Již tehdy začal být Jitčin manžel Radoslav panovačný a majetnický. O všem rozhodoval, na vše se ho musela žena ptát. Když chtěla jít ven se svými přáteli nebo je pozvat k sobě domů, Radoslav jí to nedovolil. Byl introvertní a takovýchto kontaktů se štítil. Postupem času tak Jitka přicházela o přátele i své záliby.

Radoslav sám měl svou velkou vášeň, miloval historii a trávil hodiny s nosem zabořeným v knihách. Paní Novotná se v té době starala o dům, sledovala televizi, a když chtěla odejít se známými ven, vždy se její manžel zamračil. Proč bys měla někam chodit sama beze mě? Není lepší zůstat doma?“ říkával jí Radoslav. A ona vždy zůstala. Stejně jako musela být doma vždy, když přišel z práce, aby mu naservírovala večeři. Kdyby tam nebyla, manžel by se urazil. Nekřičel ani nenadával, ale byl ticho, což bylo pro Jitku ještě mnohem horší.

Život jí utíkal mezi prsty, ale ona to neviděla

S odstupem času paní Novotná vidí, kolik příležitostí jí uniklo. Kolik zážitků a radosti ztratila tím, že se manželovi podřizovala. Nejdříve přišla o přátele, kteří vyráželi bez ní, i když ji často zvali. Nemohla s nimi absolvovat žádné výlety ani si vyjet s kamarádkami do lázní, protože kdo by se přeci za dobu její nepřítomnosti staral o děti? Proto raději zůstávala doma, aby nebylo dusno. Jakmile plnila povinnosti, které po ní manžel chtěl, tak bylo vše v pořádku. Když se ho zeptala, zda může jít se známou na víno, zamračil se, ale neřekl nic. Ona však věděla, že to znamená zákaz.

Smutná seniorka o Vánocích iZdroj fotografie: Depositphotos

Před mnoha lety jí kamarád navrhl otevřít společný podnik. Paní Novotná měla dokonce dostatečně našetřeno, aby si tak splnila svůj sen. Její manžel však protestoval a varoval ji, že o všechno přijde, protože se jim to nepodaří. Navíc by věčně nebyla doma, což nepřicházelo v úvahu. Nakonec si její přítel našel jiného pracovního partnera. Ti dnes mají velmi prosperující byznys. Jitce tak život protékal mezi prsty, ale ona to neviděla. Dle jejího muže bylo povinností ženy starat se o domácnost, manžela a děti.

Lituje toho, že neměla odvahu se vzepřít

Postupem času už se manželovi o nabídkách, které měla, nezmiňovala, protože věděla, že by jí je stejně nedovolil. Přišla tak o cestu po řeckých ostrovech a Portugalsku. Když jejich děti dospěly a odstěhovaly se, neměla prakticky už žádné povinnosti. I přesto jí ale její muž na vše řekl ne. Protože kdo by vařil a uklízel, když bude pryč? Kdo mu vyžehlí košile? Dnes vidí, jak moc byla hloupá a naivní. Velmi lituje toho, že se nechala takto dirigovat.

„Máme prý stejná práva, ale ve skutečnosti jsou to stále ženy, kdo podřizuje svůj život mužům,“ zmínila se v dopise. Nedávno se o tom totiž přesvědčila na návštěvě u své neteře, která obsluhovala všechny hosty, vařila čaj a uklízela nádobí. Její manžel jí nepomohl, řekl, že je to přece její povinnost. A právě to paní Jitku přimělo k tomu napsat dopis, a tak varovat ostatní zmanipulované ženy.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Nyní se snaží znovu si najít cestu ke svým přátelům, i když v jejím věku je to již náročnější. Doufá, že pomalu obnoví staré vztahy, bude moci s kamarády navštěvovat a poznávat nová místa. Její manžel nikdy nikam nechtěl a ona místo toho, aby si sbalila kufr a řekla, že jede sama, zůstala pokorně doma. To ji dnes mrzí nejvíce. A také to, že jí chyběla odvaha bojovat sama za sebe a svůj život.

Co si myslíte o povinnostech vdaných žen vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
70 lidí právě čte
Zobrazit další články