Červené lano v kufru vás zachrání v případě poruchy. Mnoho řidičů ale ani neví, kde ho najde

O této skryté vychytávce, která vás zachrání v nouzi, mnoho řidičů nemá ani tušení. Když se dvířka palivové nádrže automaticky neotevřou, máte ještě možnost otevřít je mechanicky.

tankování auta i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Tato nainstalovaná vychytávka vás může zachránit před voláním odtahové služby. V novějších vozech se většina systémů ovládá elektronicky, pomocí tlačítek. A to včetně dvířek od palivové nádrže. Někdy však může z nejrůznějších důvodů elektronika selhat, a pokud kvůli tomu nemůžete doplnit palivo do prázdné nádrže, můžete se ocitnout v hodně nepříjemné situaci.

Nádrž otevřete pohodlně z místa řidiče

Dříve se dvířka palivové nádrže otevírala mechanicky nebo byla opatřena zámkem, který jste museli před tankováním odemknout, abyste mohli doplnit palivo. Novější auta už však mají pohodlné otevírání dvířek. Řidič je ze svého místa otevře jednoduchým stisknutím tlačítka. Někdy se však stane, že tento mechanismus selže a vy prostě nenatankujete.

Představte si situaci, kdy přijedete s téměř prázdnou nádrží k benzínové pumpě, vystoupíte z vozu a u nádrže zjistíte, že se dvířka neotevřela. To se může stát hned z několika důvodů. Často vlivem opotřebení, mrazu nebo zkondenzované vody může otevírání selhat. V takové situaci je dobré vědět, že pro tyto případy je v kufru auta nainstalovaná záchranná pojistka.

Kde najdete pojistku pro otevření nádrže?

Ve většině nových aut tuto pojistku najdete, ale hodně řidičů o ní nemá ani tušení. Pokud se někdy ocitnete v této situaci nebo se jen chcete ujistit, že je vaše auto touto pojistkou vybavené, podívejte se do kufru. Po jeho otevření si prohlédněte tu stranu, kde máte palivovou nádrž. Na boku kufru najdete plastový kryt, který ukrývá záchranné lanko, jež slouží k mechanickému otevření dvířek od nádrže.

otevřený kufr auta iZdroj fotografie: Freepik

Lanko má červenou nebo zelenou barvu a stačí za něj jemně zatáhnout. Opravdu to nevyžaduje velkou sílu. Jemně zatáhněte, a až uslyšíte cvaknutí, dvířka nádrže by měla být otevřena. Můžete se tak dostat z nepříjemné situace a vyhnout se volání odtahové služby. Pokud ani záchranné lanko z dvířky nepohne, nezbyde vám než se obrátit na automechanika.

Výměna poškozených dvířek palivové nádrže však není nijak složitá ani drahá. Zvládne ji i šikovný kutil. Pro jistotu byste však měli vždy přijíždět k benzínové pumpě s dostatečnou rezervou paliva, abyste mohli s autem, v případě potíží, dojet ještě k automechanikovi, a vyhnuli se tak zbytečným nákladům za odtah vozidla.

Co říkáte na tuto chytrou vychytávku?

Zdroj: Genialne
Diskuze Vstoupit do diskuze
77 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články