Češi pozor! Tohle musíte udělat, pokud jste ze zahraničí dostali pokutu za překročení rychlosti

Pokud cestujete do zahraničí autem, je třeba vědět, co dělat, když vám poté domů přijde dopis s výzvou k zaplacení pokuty za překročení rychlosti.

pokuta i Zdroj fotografie: iStock
                   

Převážně v letních měsících se Češi vydávají na zahraniční dovolené, na které se dopravují vlastním automobilem. Po příjezdu domů se tak může stát, že na vás ve schránce bude čekat dopis s pokutou za překročení rychlosti. Pokud se tak stane, rozhodně psaní nevyhazujte. Každá země má svá vlastní pravidla silničního provozu, včetně omezení rychlosti. Proto se před odjezdem vyplatí informovat se o dopravních zákonech cílové země a dodržovat je, aby nedošlo k porušení pravidel.

Nikdy výzvu neignorujte

Pokud se vám stane, že porušíte jakékoli pravidlo, budete o tom informováni úřady dané země. V žádném případě byste to neměli ignorovat, přineslo by to akorát mnohem větší problémy. Při obdržení takového dopisu je nutné nejprve zkontrolovat veškeré údaje, tedy zda sedí SPZ, typ vozidla, místo, čas a další relevantní informace. Často je přiložena i fotografie auta, které porušilo určité pravidlo, nebo je dohledatelná na internetu.

Zdali vše sedí a vy jste si vědomi své chyby, měli byste stanovenou částku uhradit co nejdříve. V případě nedodržení termínu splatnosti se totiž může částka mnohonásobně navýšit, což může vést k odebrání řidičského průkazu, nebo dokonce zabavení vozidla. Je třeba také počítat s tím, že budete muset platbu provést zahraničím bankovním příkazem, za což si banky účtují nemalé poplatky. Vždy si uchovejte potvrzení o provedené transakci.

Zkontrolujte, zda nedošlo k omylu

Samozřejmě ale může dojít k omylu, a tedy že jste nijak a nikde nepochybili. Možnou příčinou může být například chyba v systému. V takovém případě je ale nutné začít tuto situaci řešit, nikoli na výzvu nereagovat. Jestliže byste rozhodnutí ignorovali, porušení nařízení by nabylo právní moci a orgány daného státu by po vás peníze vymáhaly jinou cestou.

žena čte dopis iZdroj fotografie: Depositphotos

Pokud jste si tedy jistí, že došlo k omylu, je nutné co nejdříve podat žádost o dovolání, která musí být podána ve stanovené lhůtě a obsahovat potřebné údaje. V tomto případě je vhodné využít služby tlumočníka či překladatele. V každém případě je tím nejlepším řešením jezdit podle předpisů, nepřekračovat rychlost a předem si nastudovat pravidla silničního provozu dané země, aby na vás po návratu z dovolené nečekal doma dopis s výzvou k zaplacení nemalé částky.

Co byste v takové situaci s dopisem udělali?

Diskuze Vstoupit do diskuze
147 lidí právě čte
Zobrazit další články