23letá žena snědla polévku z polotovaru a ochrnula. Podle všeho za to mohl botulin, který pokrm obsahoval

Po konzumaci pokrmu pocítila mladá žena těžkou nevolnost. Začala mít závratě, dvojité vidění, špatně se jí dýchalo a postupně jí brněla a následně ochrnula tvář.

i Zdroj fotografie: Česká televize
                   

Obyčejný oběd se rychle může změnit v tragédii. Podobně jako v případě třiadvacetileté Brazilky Claudie de Albuquerque Celada, která pracuje v americkém lyžařském středisku Aspen. Koupila si hotovou polévku, doma si ji ohřála a zkonzumovala. Najednou se jí ale udělalo špatně. Potíže se zhoršovaly, a tak byla převezena do nemocnice. Krátce poté ochrnula na celé tělo a je ve velmi vážném stavu. Za všechno zřejmě může bakterie v jídle.

Během 24 hodin ochrnula na celé tělo

Mladá žena, která zůstává od únorového incidentu v nemocnici v Denveru na přístrojích, si koupila v obchodě hotovou polévku. Doma si ji pak ohřála a snědla. Podle webu DailyMail se ale najednou začala cítit špatně. Měla závratě, dvojité vidění, dušnost a potíže s artikulací. Byla převezena do nemocnice, kde během 24 hodin ochrnula od krku dolů. Už třetí měsíc bojuje o svůj život.

Starší žena trpí bolestí břicha

Tereza (58) měla „štěstí v neštěstí“. Otrava jídlem jí sice zničila dovolenou, ale zachránila život

Lékaři stáli před nevšední výzvou, ale podařilo se jim příčinu závažných zdravotních problémů určit. Ukázalo se, že tělo ženy napadly smrtící botulotoxiny, které postihují nervový systém. Případem se začaly zabývat místní zdravotnické úřady. Mají podezření, že se bakterie vytvořily právě v polévce. Testy polotovaru, který žena koupila na trhu, však přítomnost nebezpečných organismů neodhalily.

Rodina založila sbírku, aby měla na léčbu

Botulismus je zákeřný, protože nemění chuť ani vůni pokrmu, který je napadený bakteriemi. Podle webu Státního zdravotního úřadu je v boji s bakteriemi klíčové důsledné dodržování správných technologických postupů při výrobě a skladování konzerv a také dostatečná tepelná úprava. Lidé by je před konzumací měli povařit alespoň 10 minut. Odborníci mají podezření, že v případě Claudie nejspíš došlo ke kombinaci několika faktorů.

Otrava botulotoxinem je extrémně nebezpečná. Zpočátku brní a ochrne obličej, paralýza pak během několika hodin postihne celé tělo. Claudie je připojená na dýchacím ventilátoru a zdánlivě se její stav nelepší. Lékaři nekomentují, jaké má vyhlídky. Náklady na léčbu v denverské nemocnici činí v přepočtu přes 350 tisíc korun za den. Celkem se suma vyšplhala už na skoro 12 milionů korun. Podle webu Fakt rodina založila sbírku, aby mohla zaplatit léčbu v USA a transport Claudie do Brazílie.

Co říkáte na otřesný případ otravy mladé dívky?

Diskuze Vstoupit do diskuze
133 lidí právě čte
Zobrazit další články