Domácí pleťový elixír z růžové vody odstraní sebevětší kožní problémy. Zbavte se stařeckých skvrn, kruhů pod očima a vrásek přírodní cestou

Růžová voda je pro své blahodárné účinky v kosmetice a wellness využívaná po staletí. Je velmi jednoduché si ji připravit i v pohodlí vašeho domova.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Růžová vůně je jedna z těch v kosmetice nejpoužívanějších už po staletí. Sladká růžová vůně, která je v latině známá též jako Rosa Damascena, se používá ať už do parfémů, tak pleťových krémů, sér či v podobě růžové vody. Výtažky z růží mohou pomoci s velkým množstvím kožních problémů.

Blahodárná růžová voda

Počátky využití růžové vody se datují až k 7. století před naším letopočtem. Blahodárné účinky jejího využití pravděpodobně objevili pravděpodobně v Íránu, ale v kosmetickém průmyslu se těší velké oblibě i dnes. Růžová voda se vyrábí namáčením okvětních lístků růže a je možné ji využít jak k vnitřnímu užití, tak vnějšímu. Růžová voda nanášená na pokožku snižuje podráždění a zarudnutí, příznaky kožních onemocnění jako je třeba akné, ekzémy nebo růžovka.

iZdroj fotografie: Pexels

Kromě zklidňujících účinků na pleť jsou tu pak ty spojené s vnitřním užíváním. Růžová voda dokáže díky svým zklidňujícím účinkům pomoci od bolesti v krku, hlavy, infekce, ale i ulevit potížím s trávením. Růžovou vodu je možné užívat denně, neobsahuje totiž žádné chemikálie,“ vysvětluje odborník na aromaterapii Kannan Laseeta. „Díky jejímu přírodnímu původu je vhodná na všechny typy pokožky,“ dodává.

Jak si růžovou vodu doma připravit?

Možností, jak si růžovou vodu vyrobit doma je několik. Prvním způsobem je výroba z už hotového esenciálního oleje. Pokud si ale chcete růžovou vodu vyrobit přímo z čerstvých či sušených okvětních lístků, je vhodnějším způsobem přípravy vaření nebo destilace. V obou případech je nutné začít sběrem okvětních lístků. Dávejte si pozor, aby růže, ze kterých okvětní lístky sbíráte byly organické, tudíž neošetřené pesticidy a chemikáliemi.

iZdroj fotografie: Pexels

Pokud růže pěstujete přímo na své zahrádce, je to ten úplně nejlepší zdroj. Okvětní lístky pak oddělte od květu a omyjte tak, abyste je zbavili nečistot. Množství okvětních plátků, které budete potřebovat se váže k množství růžové vody, kterou budete chtít vyrobit. Výroba je možná jak z čerstvých květů, tak i těch sušených. V našich receptech využíváme 2-3 šálky okvětních lístků. 2-3 čerstvé květy růže naplní šálek, stejné množství usušených pak 1/4 šálku.

Výroba růžové vody metodou vaření

K výrobě růžové vody budete potřebovat:

 • široký hrnec
 • filtr, cedník nebo plátýnko
 • 1,5 litru vody
 • 2-3 šálky okvětních lístků růže
 • skleněnou lahvičku na hotový výrobek

Okvětní lístky nasypejte do připraveného hrnce. Zalijte takovým množstvím vody, aby byly lístky úplně pokryty vodou. Nepřidávejte vody zbytečně moc, abyste si růžovou vodu zbytečně nenaředili. Hrnec pak dejte na sporát na nízký plamen, zakryjte pokličkou a nechejte probublávat okolo 30–40 minut. Výslednou růžovou vodu pak zceďte přes filtr či plátýnko do připravené lahvičky. Při uchování v chladu lednice můžete používat po dobu 1 měsíce.

iZdroj fotografie: Depositphotos

Výroba růžové vody metodou destilace

K výrobě růžové vody budete potřebovat:

 • široký hrnec
 • kovovou nebo keramickou misku (odolnou žáru)
 • 1,5 litru destilované vody
 • 2-3 šálky okvětních lístků růže
 • 1 šálek kostek ledu
 • skleněnou lahvičku na hotový výrobek

Do hrnce položte žáruvzdornou misku. Okolo nasypejte okvětní plátky růže. Ty zalijte destilovanou vodou tak, aby byly zakryty. Na hrnec položte poklici spodní stranou nahoru a do ní nasypte kostky ledu. Hrnec s obsahem přiveďte k varu, snižte teplotu a vařte okolo 30-40 minut. Kostky ledu přidávejte podle potřeby.

V procesu vaření průběžně kontrolujte barvy okvětních lístků. Jakmile okvětní lístky ztratí svou originální barvu, růžová voda je hotová! Tekutinu, která se nashromáždila v misce, přelijte do připravené nádoby. Výhodou této přípravy je to, že hotovou růžovou vodu můžete uchovávat v lednici až po dobu šesti měsíců.

Jak růžovou vodu rádi používáte vy?

Podrobné ukázky výroby růžové vody

Zdroj: Healthline

Diskuze Vstoupit do diskuze
130 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Pokud kupujete vajíčka v obchodě, mějte se na pozoru. Pro své vlastní dobro zkontrolujte několik věcí
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina je jen začátek. Rusko podle historika bude pokračovat invazí v dalším evropském státě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 japonské cviky, které vám dopomohou k plochému bříšku za pouhé 4 minuty denně
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Neuvěřitelný příběh 1. holčičích šesterčat na světě: Šance, že se vůbec narodí živé, byla 1 ku 104 miliardám