Chlapec se narodil s „krunýřem“ na zádech. Rodiče mu přezdívají „malá želva ninja“

Na Floridě se narodil chlapeček s velmi ojedinělým útvarem na zádech, který připomínal krunýř. Proto pro něj rodiče měli jasnou přezdívku.

Matka s dítětem i Zdroj fotografie: iStock
                   

Denně se narodí obrovské množství miminek, aniž by si to člověk uvědomoval. Jen od začátku letošního roku se po celém světě vyklubalo téměř 50 milionů dětí. Když se rodičům narodí zdravé novorozeně, jsou šťastní a nepřemýšlejí nad tím, že se mohlo stát něco hrozného. Avšak ne všichni mají to štěstí. Bohužel se rodí i miminka, která mají nějakou zdravotní komplikaci, jež může nebo nemusí být na první pohled vidět. V takové situaci se ocitli i rodiče malého chlapce, který se narodil s opravdu ojedinělou vadou.

Narodila se jim „malá želva ninja“

Když nastávající rodiče Kaitlyn a Tim chodili na pravidelné těhotenské prohlídky, oni ani lékaři neshledali na plodu nic neobvyklého. Když však přišel ten vysněný den a narodil se jim syn James, zjistili, že něco není v pořádku. Tehdy si lékaři poprvé všimli stavu, který nezachytily ultrazvuky. Na zádech mělo miminko určitou abnormalitu. Vypadalo to trochu jako mateřské znaménko, ale bylo to strupovité, a tedy i znepokojivé. Lékaři v tu chvíli ve skutečnosti nevěděli, o co přesně se jedná.

Jak se později ukázalo, chlapec trpí vrozeným melanocytárním névem, který způsobuje vznik abnormálně tmavé, nerakovinné kožní skvrny. Po narození pokrýval útvar 75 procent jeho zad, ale rychle rostl a ve věku dvou měsíců se stal tlustějším a hrudkovitějším, takže vypadal jako želví krunýř. Rodiče tak svému synovi přezdívali „malá želva ninja“. Tento stav postihuje asi jedno procento dětí narozených v USA, ale větší výrůstky jsou mnohem méně časté a objeví se přibližně u jednoho z 50 000 novorozeňat.

Operace musela být provedena co nejdříve

Tento melanocytární névus je způsoben chybným vývojem pigmentových buněk během prvního trimestru těhotenství, což vede k benigní, nádoru podobné malformaci. Pokud se neléčí, výrůstky na zádech mohou také ovlivnit mozek a míchu. Proto museli rodiče s malým Jamesem co nejdříve na magnetickou rezonanci, která ukázala, že se útvar musí okamžitě odstranit, a to také proto, že chlapec nemohl ani spát na zádech, jen na boku, a stále ho útvar svědil. Byl proto neklidný a nervózní.

První operaci tedy James absolvoval v 6 měsících, druhou o další tři měsíce později. Testy naštěstí byly v pořádku a rodiče byli s výsledky opravdu spokojeni. Osmnáctiměsíční chlapec nyní dostává kožní expandéry, které mu pomohou nahradit névus jinou kůží na zádech, a zabránit tak jeho opětovnému růstu. Do jeho zad umístili lékaři dvě balónovité struktury, do nichž musí být jednou týdně vstřikována solná tekutina. Tím se jeho kůže natahuje a roste.

Zobrazit příspěvek na Instagramu

Příspěvek sdílený پێزانینێن سەیر ل ڤێرێ ببینە (@pezaninen_seyr)

Jamesovi rodiče jsou rádi, že jejich syn vše zvládl a narkózy a operace absolvoval, když byl ještě maličký. Díky tomu si nic nepamatuje a jeho krunýř jej již netrápí. Přestože bude mít maličké jizvy, díky chirurgickým zákrokům a lékařské pomoci může žít plnohodnotný život bez posměšků ostatních. Celý proces léčby byl zahájen v září loňského roku a vše by mělo být vyřešeno do chlapcových druhých narozenin. James vypadá šťastný a ležení a spaní na zádech si moc užívá.

Co říkáte na tuto abnormalitu?

Zdroj: DailyMail
Diskuze Vstoupit do diskuze
135 lidí právě čte
Zobrazit další články