„Modlete se, je to zdravé a budete žít déle,“ tvrdí vědci. Vliv pravidelného modlení na vaše tělo i mysl vás překvapí

Modlitbu symbolizuje typické gesto sevřených nebo spojených rukou. V tomto jednoduchém gestu je však ukryto více, než si dokážeme představit.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Modlitba patří mezi rituály, které jsou staré jako lidstvo samo. Jedná se o ústřední úkon jakéhokoliv náboženství, resp. jakékoliv víry. Prostřednictvím modlitby dochází k oslovení druhé strany „nadpřirozena“, která může mít v mysli člověka libovolnou formu nebo podobu – od víry v existenci jediného boha přes různé formy božství až po zákony přírody, vesmíru. K výčtu lze přičíst dále to, že spousta lidí se modlí i sama k sobě a věří v sebe a své schopnosti.  

„Modleme se za…“

Ať je modlitba provozována v soukromí, nebo na veřejném místě, pod rouškou jakéhokoliv náboženství či nikoliv, obsah většiny modliteb bývá totožný. Jejich cílem je přivodit sobě nebo osobám modlícímu se člověku blízkým životně důležité hodnoty – většinou se jedná o zdraví, lásku, úspěch, blahobyt.

Ne nadarmo se říká, že člověk k sobě přitahuje to, na co myslí. Za povšimnutí stojí, že vědci nepřestávají zdůrazňovat, že akt modlení má kromě toho také blahodárné fyziologické dopady na lidské tělo. Následující odstavce přináší shrnutí poznatků, které se zabývaly pozitivními účinky modlení.

Účinný bojovník proti stresu

Že modlení ovlivňuje dobrou náladu a napomáhá relaxaci, je již tak zřejmý fakt, který by potvrdil psycholog, kněz nebo kterýkoliv praktikující. Dále však bylo zjištěno, že modlitba má úžasné účinky na stres, protože snižuje jeho dopad na lidské tělo, potažmo na různé tělesné orgány. Stres je známý jako spouštěcí faktor mnoha různých chronických onemocnění včetně nádorových. Při modlitbě dochází ke zklidnění těla i duše a eliminuje se stres. Pravidelné modlení tak může fungovat jako úžasná prevence právě před vznikem těchto onemocnění.

jóga meditace iZdroj fotografie: Pixabay

Pozitivní vliv na pevné zdraví a délku života

Zajímavou studii provedl tým psychiatra Dr. Andrewa Newberga z Univerzitní nemocnice Thomase Jeffersona ve Philadelphii. Studie prokázala, že modlitba pozitivně zvyšuje hladinu hormonu dopaminu (neboli hormonu štěstí) v mozku a dále snižuje ego a ovlivňuje oblast mozku spojenou s touto emocí. Z výsledků této studie se dá usuzovat, že lidé praktikující modlení jsou šťastní, pokorní a vyrovnaní.

Podle studie zveřejněné ve vědeckém periodiku Journal of Mental Health snižuje modlitba dále riziko deprese a úzkosti. Modlitba tak díky svým výše uvedeným zmírňujícím a uklidňujícím účinkům pomáhá regulovat srdeční tep, zlepšuje imunitu a obranyschopnost organismu. Někteří vědci jdou však s pozitivními účinky modlitby ještě dál – tím, že je modlením z těla odstraněn stres, se tělo stává silnější, odolnější, a navíc se tak prodlužuje délka života člověka.

Za co se nejčastěji modlíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
72 lidí právě čte
Zobrazit další články