Pro většinu lidí je vytetovaná kérka jen frajeřinou, ale někteří tomu zcela propadnou. Podstupují neobvykle velké množství bolestivých zákroků, aby docílili vysněného vzhledu.
Tetování je trendem, který v posledních letech nabral raketovým tempem na popularitě. Vyladit svou osobnost k dokonalosti prostřednictvím vytetovaného symbolu je prostě v módě. Svá těla si nechala kérkami vyzdobit i spousta populárních herců, zpěváků nebo úspěšných sportovců. Říká se, že jakmile to jednou zkusíte, je těžké s tím přestat. Takže není neobvyklé, že si řada lidí nechá potetovat téměř celé tělo, včetně hodně bolestivých míst. Ale ne vždy to musí dobře dopadnout.
Chtěla mít fialovou oční bulvu
Své o tom ví šestadvacetiletá Sarah Sabath z Texasu. Kvůli své neutuchající vášni pro úpravy zevnějšku zažila nejhorší okamžiky svého života. I tak obyčejná věc, jakou je tetování, v konečném důsledku může mít negativní dopady. Viditelné kérky na těle mohou být třeba překážkou v získání zaměstnaní. Personalisté ho neradi vidí. Těžko totiž bude třeba klient banky mít důvěru k poradci, z jehož paží na něj budou zírat lebky.
V případě mladé ženy ale byly problémy mnohem fatálnější. Sarah si nechala udělat první tetování, když jí bylo 14 let. A zcela mu propadla. S postupem času přibývaly další a další výtvory na jejím těle, včetně propíchnutí nosu, krku a rtů. Upravené má i ušní chrupavky. Kérky má na všech částech těla a nikdy se neobávala následků. Jako opravdu špatné rozhodnutí se však ukázalo, když se rozhodla, že si nechá potetovat oční bulvu. Chtěla ji mít bledě fialovou.
Začala mít deprese a nevycházela z domu
Dobrovolně podstoupit bolestivou úpravu byl špatný nápad. Tekutina, již Sarah vstříkli do očí, byla příliš silná a způsobila oboustranný zánět, který ji nakonec připravil o zrak. „Tatér mi do očí nenakapal dost fyziologického roztoku a dal mi tam hodně inkoustu, proto jsem oslepla,“ říká Sarah. Přestože tušila, že jde o riskantní zákrok, s takovým výsledkem vůbec nepočítala. Doufala, že to časem odezní.
Jenže dny ubíhaly a nic se nedělo. Začala mít deprese a přestala vycházet z domu. Jedinou cestou bylo svěřit se do péče odborníků a věřit, že ještě mohou pomoci. Oční lékař, na kterého se žena nakonec obrátila, jí navrhnul léčbu, jež nakonec zabrala. Zrak se jí vrátil, ale zpackaný tetovací zákrok nezůstal bez následků. Její oči jsou stále citlivé na světlo.
Ve zdobení těla bude pokračovat
Šílené je, že navzdory děsivé zkušenosti, která by většinu lidí přiměla k přehodnocení životních priorit, Sarah nehodlá s tetováním přestat. „Nebojím se. Můj vzhled lidi přitahuje. Někdo říká, že je to cool, a někdo zase, že to nechápe,“ dodává. Kolik za všechny úpravy svého těla už vydala, není jasné. Pod tisíc korun ale v tetovacích salonech nic nepořídíte. Ceny těch nejsložitějších kérek, na které je potřeba několik sezení v tatérském křesle, se pohybují v řádech desetitisíců korun.