O naprostém profesním selhání mohou mluvit lékaři z Shelbyville v Indianě. Deset let nedokázali určit ženinu diagnózu. Život jí zachránili až pracovníci plynařské společnosti.
Zdraví dnes pětačtyřicetileté Kathi Wilson bylo téměř čtvrtinu jejího života těžce podlomené. Mohla za to neschopnost lékařů zjistit skutečnou příčinu jejích zdravotních potíží. Žena deset let navštěvovala nemocnici a podrobovala se nejrůznějším vyšetřením, avšak žádných uspokojivých odpovědí na otázky, které se týkaly jejího zdravotního stavu, se jí nedostalo. Správnou diagnózu jí nakonec pomohli stanovit až pracovníci plynařské společnosti.
Deset let si lékaři nevěděli s jejím zdravotním stavem rady
Když bylo Kathi Wilson z Shelbyville (Indiana, Spojené státy americké) čtyřicet jedna let, již dekádu se potýkala s nepříjemnými zdravotními obtížemi. Těmi byly přetrvávající malátnost, únava a bolesti svalů, které se postupně zhoršovaly. Vše došlo tak daleko, že dříve vitální a veselá Kathi musela několik let chodit o holi jako o generaci starší ženy. Její stupňující se omezení intenzivně vnímala i její nejbližší rodina, zejména pak dcera Ashley.
Kathi každé zhoršení svého zdravotního stavu nesla velmi těžce. Toužila být matkou, která může vzít svoji dceru na výlet či si s ní zajít do kavárny a nepůsobit přitom jako její babička. Veškeré své naděje proto vkládala do lékařů v tamní nemocnici. Ti, v čele s lékařkou Mary Beth Hensley, však za celých deset let nedokázali příčinu ženiných obtíží dopátrat. Kathi podstoupila kupříkladu rentgen hrudníku, vyšetření srdce, magnetickou rezonanci mozku i páteře, ale stále nebyla blíž ke zjištění, co ji vlastně sužuje za nemoc.
Záhadnou nemoc odhalili až plynaři
Zlom v jejím životě nastal až v momentě, kdy se s manželem rozhodli zrekonstruovat koupelnu. Rekonstrukce zahrnovala mj. přemístění plynového kotle, kterým v domě ohřívali studenou vodu. A právě při manipulaci s kotlem pověření pracovníci zjistili, že byl celou dobu zapojený špatně. U jednoho spoje zaznamenali malou netěsnost, kvůli níž do okolí unikalo stopové množství oxidu uhelnatého. Tento čirý plyn bez zápachu, laicky označován jako „tichý zabiják“, Kathi celou dobu pomalu trávil.
Přivolaní plynaři během okamžiku netěsnost opravili a Kathi ujistili, že tentokrát je již vše v pořádku. Ženě se opravdu po nějaké době začala vracet kdysi ztracená energie a vitalita. Ačkoliv ještě několik měsíců po odstranění závady pociťovala některá omezení, dnes se cítí mnohem lépe. S nově nabytou chutí do života zároveň vybízí všechny, kdo mají doma některé plynové zařízení, aby nepodceňovali jejich pravidelnou kontrolu, popřípadě aby si doma nainstalovali detektor oxidu uhelnatého.
Jak hodnotíte postup lékařů v průběhu stanovování diagnóz zdravotního stavu pacientů?