Po tomhle už kýchání nikdy úmyslně nezadržíte. Muž, který kvůli tomu málem musel „pod kudlu“ vám o tom řekne své

Když se cizí částice dostane mezi nosní chloupky, uvolní se histaminy, které drážní nervové buňky v nose. To vede ke kýchání. Mozek dostane pokyn, aby aktivoval příslušné svaly.

i Zdroj fotografie: iStock
                   

Kýchání se týká každého člověka. Jde o reflex, který není možné příliš vědomě ovlivnit, ale je možné ho potlačit. To přesně dělal po dobu několika roků 34letý Brit. Jakmile na něho přišlo nutkání kýchnout, stiskl nos a zakryl si ústa. Tento reflex považoval za nehygienický a neestetický, tudíž se mu chtěl tímto způsobem na veřejnosti vyhnout. Co bylo výsledkem?

Rána v krku jako z děla

Případ britského občana je svým způsobem kuriózní. Po dlouhých 30 let vůbec nekýchal, reflex naopak potlačoval, aby nebudil na veřejnosti pohoršení. Jednou, když na něho kýchání opět přišlo, si zacpal nos i ústa. Pak ale ucítil v krku ránu, která mu způsobila neobvyklé bolesti hrdla. Byly tak intenzivní, že musel nakonec vyhledat odbornou pomoc v nemocnici.

Bolest v krku a změna hlasu

Po bolesti v krku u 34letého Brita záhy následovala výrazná změna hlasu. V nemocnici musel absolvovat podrobné vyšetření svého hrdla. Nejprve si lékaři všimli velkého otoku krku, při palpaci pak zjistili významné poškození měkkých tkání. Když oblast hrdla stiskli, uslyšeli z něho vycházet neobvyklé zvuky. Ty byly způsobeny vzduchovými bublinami, jež vstupovaly do krku. Rentgenový snímek objasnil příčinu potíží.

iZdroj fotografie: Pixabay

Neobvyklá díra v krku

Tím, jak muž potlačoval kýchnutí, si namohl svaly v krku tak, že byly perforovány a vytvořila se v nich dutina. Naštěstí se nejednalo o život ohrožující stav, takže operace nebyla nutná. Lékaři nasadili léčbu v podobě antibiotik. Po celý týden musel být Brit napojen na umělou výživu. Poté se jeho zdravotní stav začal zlepšovat, až mohl být jako vyléčený propuštěn do domácího prostředí.

Kýchání raději nepotlačujte

Z případu britského pacienta by si měl člověk vzít ponaučení. Zadržovat kýchání není zdravé a pro tělo prospěšné. Kromě nezvyklé perforace v krku hrozí také poškození nosních dutin, středního a vnitřního ucha či prasknutí ušního bubínku.

Jak to máte s kýcháním na veřejnosti vy?

Zdroj: Mirror

Diskuze Vstoupit do diskuze
81 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Pokud kupujete vajíčka v obchodě, mějte se na pozoru. Pro své vlastní dobro zkontrolujte několik věcí
Události247.cz
Události247.cz
Ukrajina je jen začátek. Rusko podle historika bude pokračovat invazí v dalším evropském státě
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
4 japonské cviky, které vám dopomohou k plochému bříšku za pouhé 4 minuty denně
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Neuvěřitelný příběh 1. holčičích šesterčat na světě: Šance, že se vůbec narodí živé, byla 1 ku 104 miliardám