Objevují se první vakcíny proti koronaviru a s nimi je spojeno i mnoho otázek a také rizik. Řadu lidí zajímají nejenom možné vedlejší účinky.
Je však důležité zmínit, že u všech typů vakcíny, které aktuálně prochází klinickou fází testování, příznaky po krátké době od aplikace očkování mizí. Zmíněné mírné vedlejší účinky se projevují u velmi nízkého procenta pacientů. Doposud nebyly prokázány žádné závažnější či trvalé vedlejší účinky u žádného typu vakcín, vytvořených firmami BioNTech a Moderna. První zmíněná si vede ještě o něco lépe.
Problémem je hlavně časová tíseň
Vývoj farmaceutik představuje zdlouhavý proces, který se však kvůli tlaku – politickému, ekonomickému i společenskému – zapojené firmy musí snažit co nejvíce urychlit. I přesto se však například firmě Moderna podařilo zapojit do klinické fáze testování kolem 30 tisíc osob, což lze považovat za velmi dobrý vzorek.
Obecně je důležité nepodléhat fake news, které se po internetu šíří jako lavina. Jelikož ani odborníci a lékaři nejsou zcela zajedno, je dobré poslouchat oba názorové proudy a udělat si na problematiku svůj vlastní názor. V době internetu jsou totiž sociální bubliny možná dokonce nebezpečnější, než by mohly být potencionální vedlejší účinky vakcinace proti onemocnění Covid-19. Nezapomínejme na selský rozum.