Vědec vysvětlil možné vedlejší účinky, zatím vyvinutých Covid-19 vakcín

Objevují se první vakcíny proti koronaviru a s nimi je spojeno i mnoho otázek a také rizik. Řadu lidí zajímají nejenom možné vedlejší účinky.

i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Už téměř rok se naše společnost potýká s pandemií nemoci Covid-19, která doslova paralyzovala všední den téměř celého lidstva. Zdá se, že jedinou nadějí pro návrat k normálu je vakcinace. V médiích a na sociálních sítích však najdeme spoustu názorů, faktů i mýtů k tématu tak kontroverznímu, jako je nemoc sama.

iZdroj fotografie: Pixabay
O vakcínách se nyní hodně diskutuje

Vedlejší účinky – co nám eventuelně hrozí?

Stejně jako každý jiný farmaceutický prostředek může být i vakcína proti onemocnění Covid-19 spojena s celou řadou vedlejších účinků. Vzpomeňte si, jak vypadá příbalový leták u obyčejného paralenu… O co možná nejrychlejší vytvoření účinné vakcíny se navíc snaží celý svět a ve výzkumu se předhání spousta společností. Ty se u svých výtvorů nejčastěji potýkají s těmito vedlejšími účinky.

iZdroj fotografie: PxHere
Jednotlivé druhy připravených vakcín

Nejčastější vedlejší účinky

  • únava
  • bolest hlavy
  • bolest svalů či kloubů
  • zarudnutí v oblasti vpichu

Je však důležité zmínit, že u všech typů vakcíny, které aktuálně prochází klinickou fází testování, příznaky po krátké době od aplikace očkování mizí. Zmíněné mírné vedlejší účinky se projevují u velmi nízkého procenta pacientů. Doposud nebyly prokázány žádné závažnější či trvalé vedlejší účinky u žádného typu vakcín, vytvořených firmami BioNTech a Moderna. První zmíněná si vede ještě o něco lépe.

iZdroj fotografie: Pixabay.com
Existují vedlejší účinky?

Problémem je hlavně časová tíseň

Vývoj farmaceutik představuje zdlouhavý proces, který se však kvůli tlaku – politickému, ekonomickému i společenskému – zapojené firmy musí snažit co nejvíce urychlit. I přesto se však například firmě Moderna podařilo zapojit do klinické fáze testování kolem 30 tisíc osob, což lze považovat za velmi dobrý vzorek.

iZdroj obrázku: Pixabay.com
Problémem je hlavně časová tíseň

Obecně je důležité nepodléhat fake news, které se po internetu šíří jako lavina. Jelikož ani odborníci a lékaři nejsou zcela zajedno, je dobré poslouchat oba názorové proudy a udělat si na problematiku svůj vlastní názor. V době internetu jsou totiž sociální bubliny možná dokonce nebezpečnější, než by mohly být potencionální vedlejší účinky vakcinace proti onemocnění Covid-19. Nezapomínejme na selský rozum.

Diskuze Vstoupit do diskuze
108 lidí právě čte
Zobrazit další články