Důležité kroky pro prevenci rakoviny prsu | DámskýDeník.cz

Jak správně provést samovyšetření prsou? Všímejte si 4 klíčových faktorů. Nevědomost žen stojí často za drastickými dopady

Rakovina prsu je jednou z nejobávanějších druhů rakovin, protože postihuje čím dál tím větší množství žen. Je tedy důležité pravidelně provádět samovyšetření.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Není to tak dlouho, co skončil říjen, což je měsíc povědomí o rakovině prsu. Ale rozhodně to není jediný měsíc, kdy by ženy měly provádět samovyšetření prsou. Bylo totiž zjištěno, že až ve 40 % se na rakovinu prsu přišlo tak, že si ženy doma nahmataly bulku. To tedy znamená, že samovyšetření je opravdu hodně důležité. Svá prsa byste rozhodně měly znát, abyste mohly při sebemenší změně vyhledat pomoc.Jak často kontrolovat prsa

Na mamografii by měly chodit všechny ženy, kterým již bylo 40 let, každý rok. Všechny ostatní ženy ve všech věkových kategoriích by měly provádět samovyšetření alespoň jednou za měsíc. Nejlepším časem je na to asi 3 až 5 dní po začátku menstruace. Myslete na to, že byste to měly dělat každý měsíc ve stejný den.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Provádějte to před zrcadlem, abyste viděly jakékoli fyzické změny na hrudi. Poté si lehněte na postel a samovyšetření proveďte znovu. Mnoho žen zjistilo, že nejlépe se jim vyšetřuje, když mají vlhkou pokožku, takže ani sprcha není špatný nápad.

Jak správně kontrolovat

Stoupněte si před zrcadlo, zcela se uvolněte a ruce mějte podél těla. Poté obě ruce zvedněte nad hlavu a předkloňte se. Jakmile budete shrbení, dejte ruce v bok. A když si stoupnete na špičky, snadno uvidíte nějaký neobvyklý výtok z prsu. Kromě pohledu byste taky měly cítit, zda se uvnitř vašeho těla nachází něco neznámého. Použijte pravou ruku k prohmatání levého prsu a naopak.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Kdy byste měli navštívit lékaře

Toto jsou věci, na které byste si měly dávat pozor při vyšetřování bradavek:

  • Je přítomna vodnatá, mléčná nebo žlutá tekutina nebo krev
  • Změnil se tvar vaší bradavky
  • Špička bradavky se změnila nebo vypadá zatlačená dovnitř
  • Pokud se objeví vyrážka, zarudnutí nebo otok

iZdroj fotografie: Depositphotos

Hlavně zachovejte klid

Je velice důležité nepropadat panice, pokud objevíte něco neobvyklého. Je třeba myslet na to, že až 80 % bulek není škodlivých. Ale pro jistotu vždy kontaktujte svého lékaře, pro váš vlastní klid.

Jak často provádíte samovyšetření prsou?

Zdroj: Brightside

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 136 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Prodej hrnčířské hlíny: Kde ji nejlépe pořídíte?
Události247.cz
Očkovat proti covidu se budou děti od pěti let. Ministr zdravotnictví Vojtěch řekl, od kdy to bude možné
JakZdravě.cz
Kolik a jakých potravin denně sníst, aby tělo získalo maximum vitamínů? Jednoduchá tabulka ukáže přesné množství
VědaŽivě.cz
Robotická chirurgie – budoucnost medicíny začíná tady a teď