Dávejte si pozor na podobu vaginálních výtoků | DámskýDeník.cz

Barva menstruace upřímně vypovídá o vašem zdravotním stavu. Co musíte vědět, pokud se vám různě mění

Barva krve při menstruaci může vypovídat mnohé o zdravotním stavu ženy. Setkala jste se někdy se šedou krví a velmi vás to vyděsilo? Prozradíme, o co jde.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Během menstruace se vylučuje krev a tkáň z dělohy přes pochvu. Tímto způsobem se tělo ženy čistí. Ovšem někdy se stane, že jasně červená krev se promění v jiné barvy – od šedou až po černou. Pokud je černá, většinou se jedná o oxidaci, protože nahromaděná krev zůstává dlouho v pochvě. Její barvu dokážou ovlivnit i hormonální změny nebo jiný zdravotní stav. 



Hnědá až tmavě červená krev

Stejně jako černá je i hnědá krev známkou oxidace a dlouhého zdržení krve v těle. Může se objevit nejen na začátku menstruace, ale i na úplném konci. V takovém případě je vše v pořádku. Někdy ale hnědá krev, pokud nenásleduje jasně červená, může značit i těhotenství. Jedná se o časný příznak. Doporučujeme provést těhotenský test za pět dní.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Naopak hnědý výtok během těhotenství může znamenat potrat nebo mimoděložní těhotenství. Doporučujeme ihned navštívit svého gynekologa. A to především, pokud špinění neustane do tří dnů. Pokud jste tedy těhotná a zaznamenáte hnědý výtok, neprodleně vyhledejte lékaře. 

Jasně červená krev

Jasně červená krev je v pořádku, především v období menstruace. Nejdříve nastane tmavý výtok, následuje jasná krev, pokračuje mírně tmavší a opět končí hnědým výtokem. Tak je vše v pořádku. I když některé ženy prozradily, že jejich menstruace začne náhle jasnou krví a také tak končí. I tento aspekt nemusí značit nic závažného.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Neobvyklá situace nastává až tehdy, když žena začne krvácet mimo menstruační cyklus nebo po sexuálním styku. Většinou se jedná o známku přenosné infekce, jako jsou chlamydie nebo kapavka, ale i onemocnění čípku, tedy rakovina. Mezi její příznaky patří bolest, krvácení mimo cyklus, krvácení po pohlavním styku, páchnoucí vaginální výtok, nafouknutý podbřišek, bolest pánve, ale i nohou. Dále se může vyskytnout ztráta chuti k jídlu a zvláštní a rychlé hubnutí.     

Růžový výtok 

Růžový výtok nebo krev mohou být způsobeny cervikální tekutinou. I hormonální antikoncepce může být příčinou. U většiny žen způsobuje větší snížení estrogenu v těle, což ve většině případů vede k lehčímu narůžovělému výtoku během období menstruace. Pokud se růžový výtok projeví po sexuálním styku, dávejte si pozor.


iZdroj fotografie: Depositphotos

Na děložním čípku se mohou objevit malé takzvaně slzy, naplněné vaginální tekutinou. Po styku tato tekutina opouští tělo ženy. Pokud si růžového výtoku všimnete jednou a víckrát už se nebude opakovat, při další návštěvě sdělte vše svému gynekologovi. Pokud se výtok objevuje pravidelně a přidá se výrazné hubnutí, anémie, točení hlavy a další potíže, neprodleně vyhledejte svého gynekologa.  

Šedý výtok není dobrý

Šedý výtok je většinou způsobený bakteriální vaginózou, což je stav, který nastává, když nad dobrými bakteriemi začnou mít nadvládu ty špatné. Mezi běžné příznaky vaginózy patří: svědění v pochvě, ale i kolem ní. Dále se objevuje páchnoucí vaginální výtok, který je často popisován jako rybina. A jako poslední příznak je pálení a bolestivé až řezavé močení. 


iZdroj fotografie: Freepik

Také se šedý výtok může objevit v pozdějších fázích těhotenství. A pokud se v něm objeví i sraženiny krve, jedná se o potrat. Okamžitě vyhledejte lékaře. Veškeré krvácení nebo neobvyklý výtok během gravidity by měly být konzultovány s gynekologem. Pokud se však mimo těhotenství objeví sraženiny krve při menstruaci, nejedná se o nic vážného. 

Zdroj: MedicalNewsToday

Diskuze Vstoupit do diskuze
75 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 415 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
10 rostlin ideálních do rodin s dětmi a domácími mazlíčky. Jsou naprosto bezpečné, pozor na ty jedovaté
Události247.cz
Rodící se vládní koalice chce změnit boj s covid-19. Už jsou jasné první obrysy
JakZdravě.cz
Máte oteklé oči, zažívací potíže, či zapomínáte? Přehlížené signály brzy vyústí v závažné zdravotní komplikace
VědaŽivě.cz
Jupiter zachránil Zemi před pádem obřího vesmírného objektu. Jeho úloha pro lidstvo je nenahraditelná