Dobrý důvody, proč na chvíli odložit telefon. Méně stresu, lepší spánek a kvalita života o X úrovní výše jsou pouze začátkem

Potřebujete budík, kalkulačku či mapu? Pár kliknutí a můžete mít vše zmíněné. Přesto nadměrné používání smartphonu neznamená šťastný život.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Když přišel první mobilní telefon, nikdo si asi neuměl představit, co s takovou malou krabičkou za pár let dovedeme. Ale teď jsme tady, můžeme si díky telefonu dopisovat s lidmi z celého světa a nepřijde nám na tom nic divného. A čím více aplikací, které nám usnadňují život, vzniká, tím více důvodů pro neustálé používání tohoto chytrého zařízení máme. Zní to krásně, ale každá mince má dvě strany a my si dnes ukážeme tu temnější. 

Pokud chcete být produktivní, telefon není správná cesta

Čím více času na svém mobilním zařízení trávíte, tím více obsahu konzumujete. Čtete různé příspěvky a články, hrajete hry, které vás pobaví, sledujete chytrá videa… Pořád si jen berete a kvůli tomu přestáváte tvořit, protože konzumujete to, co stvořili jiní. V jistém okamžiku byste se měli odtrhnout a všechny ty znalosti, díky telefonu získané, využít. Čest výjimkám, které přes mobil například fotí umělecká díla. 

iZdroj fotografie: Pixabay

Budete víc svobodní

Všimli jste si někdy, jak si lidé kdykoliv během konverzace vezmou mobil, projedou pár aplikací, zkontrolují, jestli něco nepřišlo, a zase jej vypnou? Na tom by nebylo nic až tak špatného, kdyby se tento jev neopakoval tak pětkrát za hodinu. Možná to děláte i vy samotní. Ani by vás nemuselo napadnout, že je to příznak závislosti, ale představte si, že by někdo pětkrát za hodinu usrkl z flašky alkoholu. To, že to dělají všichni, neznamená, že to není závislost. Zbavte se jí a bude se vám lépe dýchat. 

Budete mít kvalitnější spánek

Věděli jste, že jakmile používáte telefon déle než 20 minut, vede to ke zhoršené kvalitě spánku? Ano, skutečně stačí tak málo. Je naprosto jasné, že v dnešní době je skoro nereálné používat mobil jen 20 minut denně, ale aspoň před spaním byste ho mohli dávat do jiné místnosti. Jelikož modré světlo, které mobil vyzařuje, zpomaluje produkci spánkového hormonu melatoninu, což vás udržuje déle vzhůru.

iZdroj fotografie: Freepik

Budete mít více času

Pokud na svém telefonu trávíte 3 a půl hodiny denně, zkuste to snížit alespoň na 1 hodinu. Tímto totiž získáte za rok cca 22 dní času, který můžete věnovat projektům, co vás obohatí více, než sledování znaků na obrazovce. Pokud je ovšem náplní vaší práce spravování mobilních zařízení, tak to samozřejmě neplatí. Za zkoušku to ale stojí a sami nakonec možná zjistíte, že jste více šťastní.

Zdroj: Its Time to Logoff

Diskuze Vstoupit do diskuze
123 lidí právě čte
Zobrazit další články
adbz.cz
adbz.cz
Jablka z obchodu nestačí opláchnout čistou vodou. Pro zbavení „atraktivního povlaku“ je potřeba víc
Události247.cz
Události247.cz
Nechutná praxe: Některé obchody prodávaly zákazníkům jídlo prošlé až dva roky
JakZdravě.cz
JakZdravě.cz
Chrápání: jaké jsou jeho příčiny a jak se ho zbavit
VědaŽivě.cz
VědaŽivě.cz
Buddhističtí mniši mumifikovali svá těla zaživa. Znamenalo to nejméně 2 000 dní dobrovolného utrpení