Cviky pro rovné držení těla a zbavení se potíží s bolestí zad

Možný pocit bolavých zad může být způsoben špatným držením těla, posturu si však můžete zlepšit a srovnat pomocí jednoduchých cviků.
i Zdroj fotografie: Unsplash
                   

Občas se vaše křivá páteř může projevovat silným vystřelováním bolesti do zad, která může přecházet až ke krku. Abyste tomuto do budoucna mohli předcházet, je potřeba se zaměřit na takové cviky, jimiž si páteř opět srovnáte. V nejzávažnějších případech byste měli tyto série opakovat až 2x denně – ráno a večer, abyste se tak důkladně protáhli.Vytáčení v podřepu pro srovnání páteře

Pro tento cvik byste se měli dostat do pozice nízkého dřepu s koleny směřujícími od sebe. Obě ruce máte dole tak, že se jimi dotýkáte buď země před sebou nebo chodidel do kříže (pravá dlaň se dotýká levé nohy a naopak). Paže na střídačku natahujete směrem nahoru ke stropu a zase vracíte zpátky, tento cvik provádějte pomalu a několikrát v řadě.

iZdroj fotografie: Unsplash

Za spoustou potíží ze zády stojí často křivá páteř.

Otáčení hlavy na bolest krku

Obratle krční páteře skvěle protáhnete cvikem, při němž se nacházíte na všech čtyřech s jednu ruku si dáte za hlavu tak, že se vaše dlaň zezadu dotýká vašeho krku. Dokud směřujete loktem k zemi, jste otočeni obličejem směrem od této zahnuté paže. Následně se začnete otáčet tak, aby loket směřoval ke stropu a hlavu přitom otočíte na druhou stranu.

Ruce přes hlavu za záda a zpět

Tento cvik lze provádět buď s tyčí nebo s gumou, což je šetrnější varianta pro vaše klouby. Gumu chytněte do dlaní, roztáhněte více než na šířku ramen přímo před sebou a natažené rovné paže začněte zvedat nad hlavu. V nejvyšším bodě začnete opět klesat rukama směrem za záda, kam až vás vaše klouby pustí, poté provedete stejný pohyb zpět.

iZdroj fotografie: Unsplash

Cviků s odporovou gumou existuje více. Někdy zkuste ve fitness centru hromadné lekce stretchingu.

Protahujte se jako kočka

Tento jednoduchý cvik si možná ještě někteří z vás pamatují ze školy, kdy jste takto mohli jako mladí začínat každou hodinu tělesné výchovy. Cvik se provádí na všech čtyřech, kdy se nejdříve nahrbíte a poté svá záda prohnete na opačnou stranu. Při pomalém opakování po delší dobu se vám prohýbou všechny obratle v páteři, čímž si opět uvolníte záda.

76 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
4/5 (80%) 558 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Jak správně vařit vejce na všechny jednotlivé způsoby tak, aby byla pokaždé naprosto famózní
Události247.cz
Národní rozpočtová rada hovoří o možné potřebě zvýšit daně
JakZdravě.cz
Nové mutace koronaviru a co je opravdu nezbytné o nich vědět
VědaŽivě.cz
Mozek jako součást těla zná každý z nás. Co ale bylo podnětem k jeho rozvoji, skoro nikdo neví