Máte často škytavku? Může jít o některou z těchto nemocí

Škytavka působí jako neškodný problém, který nemá s nemocemi nic společného. Při častém výskytu ale může jít o ukazatel, že něco není v těle v pořádku. Zvláštní pozornost je potřeba věnovat hlavně situacím, kdy škytavka trvá více hodin nebo dokonce dnů.
i Zdroj fotografie: Pixabay.com
                   

Jednou za čas potká škytavka snad každého a nejde o nic závažného. Děje se tak kvůli křečím na bránici, kdy se vzduch špatně absorbuje do plic, což vyvolává tento poměrně podivný jev. Výsledkem je zvláštní zvuk a nutkavá potřeba škytat třeba i v nevhodných chvílích. Kdy je potřeba věnovat škytavce zvláštní pozornost?

Škytavka je nepřirozená a pro tělo rozhodně nejde o nic prospěšného, takže je na místě snažit se jí zastavit. Pokud netrvá nijak dlouho, není však zvlášť nebezpečná a většinou sama odezní.

iZdroj fotografie: Freepik.com

Věnování zvláštní pozornosti škytavce

Může se však také stát, že trvá několik hodin až dnů a postupně zesiluje, což může být známka velkého problému, který je potřeba co nejdříve řešit s lékařem. V mírnějších případech si však můžete pomoci sami vyzkoušením několika rad pro odstranění škytavky. 

Tohle vyzkoušejte pro zastavení škytavky

  • zadržte dech po dobu 30 sekund
  • vypijte 9 malých doušků vody
  • dejte si několik kapek citronové šťávy 
  • snězte lžíci krystalového cukru 
  • kýchání

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Škytavku raději nepodceňujte

Snažte se vyzkoušet kombinaci těchto přístupů a uvidíte, zda něco bude fungovat. Mnohdy pomáhá i soustředit se na něco jiného a snažit se maximálně koncentrovat.

Pokud však i přes veškeré snahy škytavka neustává, nebo se podezřele často vrací, může jít o signál některé nemoci. Jestli jsou vaše problémy se škytavkou skutečně značné, určitě navštivte lékaře, který provede potřebné testy a vyšetření, aby určil, že se nejedná o nic vážného. 

iZdroj fotografie: Pixabay.com

Časté škytání může ukazovat na zdravotní problémy

Jaká nemoc se může ukrývat za obyčejnou škytavkou?

Jde sice o méně pravděpodobný scénář, ale může se stát, že škytavku způsobuje některá z vážnějších příčin. Typicky jde například o příčiny jako jsou pneumonie, perikarditida, zvětšení jater, zánět žlučníku a podobně. Ve výsledku může dojít až k bráničnímu vzrušení způsobenému škodlivými látkami v krvi, jako jsou odpadní látky, které se hromadí při selhání ledvin, což vyžaduje rychlý zákrok.

iZdroj fotografie: PxHere

Kašlání může naznačovat vážou nemoc
88 lidí právě čte
Zobrazit další články
Co si myslíte o článku?
5/5 (81%) 295 hlasů
Nahlásit chybu
adbz.cz
Jak správně vařit vejce na všechny jednotlivé způsoby tak, aby byla pokaždé naprosto famózní
Události247.cz
Národní rozpočtová rada hovoří o možné potřebě zvýšit daně
JakZdravě.cz
Nové mutace koronaviru a co je opravdu nezbytné o nich vědět
VědaŽivě.cz
Mozek jako součást těla zná každý z nás. Co ale bylo podnětem k jeho rozvoji, skoro nikdo neví