Stovky tisíc ročně zaplatí nově majitelé nemovitostí za nájem. Ano, i když je to vaše

Několik domácností už musí platit nájem za to, že bydlí ve vlastním domě či bytě. Zjistěte, jestli vám to také hrozí a na co si dát pozor, než bude pozdě.

i Zdroj fotografie: Bazi/ Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0
                   

Spousta lidí sní o bydlení ve vlastním domě či bytě. Kromě pocitu zázemí, bezpečí a rodinné pohody tento způsob nabízí také větší finanční jistotu. To se však může poměrně rychle změnit. Ve své reportáži pořad Černé ovce upozorňoval na praktiky firem, kvůli kterým museli majitelé nemovitostí začít platit za jejich využívání nájem. Zkontrolujte si podmínky svého vlastnictví a na toto si dejte pozor.

Nebezpečí spoluvlastnictví

Nezřídka je jedna nemovitost vlastněná více lidmi. To nemusí být žádný problém, pokud to tak všem stranám vyhovuje a udržují dobré vztahy natolik, že spolu dokáží pravidelně komunikovat. To ale bohužel neplatí ve všech případech a někdy o sobě spoluvlastníci navzájem dokonce vůbec nic nevědí. To se pak může majitelům nemovitosti pěkně vymstít, zvlášť pokud ji sami využívají k bydlení. Přijít mohou až o stovky tisíc ročně.

Babička s dědečkem musí opustit dům, ve kterém strávili celý život. Můžou za to dluhy syna – narkomana

Na co si dát pozor

Vlastnický podíl se rozpadá na několik částí zpravidla dědictvím. I když část podílu vlastní třetí strana, která o něj nejeví žádný zájem, může si s ním nakládat dle vlastní libosti, jak potvrzují i informace na webu MagazínSpotřebitele. Podle svého uvážení jej pak třeba odprodá společnosti specializující se na výkup podílů k nemovitostem. Ta se zanedlouho zbylým spolumajitelům ozve a za využívání nemovitosti si pak nárokuje nemalý nájem.

české bankovky iZdroj fotografie: Pixabay
Pokud se o vlastnictví nemovitosti s někým dělíte, dejte si pozor na to, jak se svým podílem nakládá

Takové společnosti zcela běžně vykupují podíly za nižší částky, přičemž často slibují peníze na ruku a okamžité vyplacení. Zbylí spoluvlastníci se pak o této skutečnosti dozví až ve chvíli, kdy po nich někdo požaduje nájem nebo jim nabízí prodej daného podílu. Avšak částka už je výrazně vyšší, jak potvrzuje i naše čtenářka Karolína P. z Dětmarovic: „Vzdálený příbuzný před časem prodal ⅙ podílu zděděné nemovitosti, kterou jsme pak složitě odkupovali za nesmyslně vysokou částku.“

Pomůže smlouva

Abyste se podobným problémům vyhnuli, může vám pomoci předkupní smlouva. Ta zaváže všechny spoluvlastníky jedné nemovitosti, že v případě prodeje budou dané podíly přednostně nabídnuty ostatním spoluvlastníkům a za stejných podmínek jako třetí straně. Většina lidí však tuto smlouvu uzavřenou nemá. Vlastnictví nemovitosti ani bohatství však ve skutečnosti štěstí v životě nezajistí, jak potvrzuje i žena, která vyhrála v loterii a přišla o všechno, o níž se dočtete na DámskémDeníku.

Jaké máte zkušenosti s podílovým vlastnictvím nemovitosti vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Autor článku

Míša Kvapilová

Zobrazit další články