Babička s dědečkem musí opustit dům, ve kterém strávili celý život. Můžou za to dluhy syna – narkomana

Staří manželé se dostali do dluhové pasti kvůli půjčkám svého syna, za které ručili. Nechali se od něj navíc také přesvědčit, aby se zadlužili sami.

i Zdroj fotografie: Juandev/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
                   

Děti jsou závazek do konce života. Pokud se rodiče domnívají, že jakmile dospějí, nebudou už jejich problém, mýlí se. Přesvědčili se o tom i senioři, kteří se ocitli v obrovských finančních problémech kvůli svému dospělému synovi. „Jak se nám to mohlo stát? Je mi do pláče. Teď přijdeme o náš domov, kde jsme žili celý život. Nepřežiju, když budeme muset pryč,“ napsala redakci DámskémuDeníku Marie N. z Ústeckého kraje.

Z malých důchodů moc neuspořili

Nepříjemná anabáze, která manželům nyní velmi ztrpčuje život, se táhne už několik let a začala celkem nevině. „Syn fetoval a pracoval příležitostně. Potřeboval peníze, tak jsme mu je pokaždé dali. Ale z našich malých důchodů jsme toho moc nenaspořili,“ vypráví paní Marie. Pak už šlo všechno ráz naráz. Syn, který má trvalý pobyt ve stejném domě, přesvědčil své staré rodiče, aby mu ručili za půjčky, které nesplácel. Takže jeho dluhy přešli na rodiče.

Navíc na ně začal naléhat, aby si sami vzali další půjčku. „Když se děti dostanou do situace, že nemohou splácet, tak nakonec dorazí exekutoři na ty staré rodiče, kteří mají aspoň nějaký příjem, tedy důchod, ze kterého je možné exekučně srážet pohledávku,“ řekl ČeskéTelevizi analytik Člověka v tísni Daniel Hůle. To ale v tu chvíli ještě nebyl případ seniorů ze severu Čech. Závazky spláceli, i když jen horkotěžko.

Senioři i se synem uvízli v dluhové pasti

„Moc toho nepotřebujeme, tak jsme jedli polévky z pytlíku a rohlíky,“ vysvětlila paní Marie, jak se jim podařilo na splátky ušetřit. Kvůli synovi si vzali ještě několik dalších půjček. Snažili se je splácet, ale už neměli z čeho. Víc uskromnit se už nemohli. Dluhová spirála se roztočila a senioři v ní uvízli. Následovalo nevyhnutelné a nastoupila exekuční mašinérie. Zoufalí manželé jen přihlíželi tomu, jak přicházejí o majetek, včetně svého starého domu.

Smutná seniorka má obavy iZdroj fotografie: Freepik

Některé půjčky si manželé vzali u nebankovních společností a podepsali velmi nevýhodné smlouvy. V podstatě kývli na to, že zaplatí několikanásobek toho, co si půjčili. K zabavení nemovitosti může dojít i kvůli malému dluhu, kterým je podle zákona částka do 100 tisíc korun. „Exekuci prodejem nemovité věci, v níž má dlužník trvalý pobyt, není možné provést, pokud výše pohledávek všech přihlášených věřitelů nepřesahuje 100 000 Kč bez příslušenství,“ řekl prezident Exekutorské komory ČR Jan Mlynarčík Blesku. Manželé i jejich syn dluží prý mnohem víc.

Co říkáte příběhu starých manželů, kteří přišli o dům?

Diskuze Vstoupit do diskuze
87 lidí právě čte
Zobrazit další články