Celý svůj život jsem matce nevěnoval pozornost. Bohužel jsem si uvědomil až příliš pozdě, co pro mě znamenala

Muž zaslal do redakce dopis, ve kterém se svěřuje se svým trápením. Zároveň by chtěl varovat ostatní, aby neudělali stejnou chybu jako on.

i Zdroj fotografie: Depositphotos
                   

Mateřská láska nezná mezí. Je to jeden z nejsilnějších citů na světě. Matky své děti milují celý svůj život, bohužel mnohdy je to jejich dětem spíše na obtíž, obzvlášť v určitém věku. Každý člověk by si měl uvědomit, že mámy jsou pro své děti ochotny udělat cokoli, tudíž by jim měly být vděčné nejen za svůj život, ale také za výchovu, lásku a obětavost. To, jak moc pro Marka K. z východních Čech znamenala jeho máma, si náš čtenář uvědomil až příliš pozdě. Se svým trápením se svěřil v dopise, který nám zaslal do redakce.

Maminka se o něj starala sama

Pan Marek nedávno oslavil své pětatřicáté narozeniny. Otec mu zemřel, když mu bylo deset let, a od matky se odstěhoval hned, jak dovršil plnoletosti. Byl jedináček, takže měl veškerou možnou péči a pozornost. Matka jej od malička vedla ke sportu, který si už jako malý chlapec zamiloval. Ukázalo se, že je všestranně nadaný, ale nakonec si vybral hokej. Jeho maminka tvrdě pracovala, aby mu mohla zajistit veškeré vybavení, financovat zápasy a všechny potřebné věci. Byla na všech jeho trénincích i zápasech.

Když na něj přišla puberta, začala mu její přílišná péče lézt na nervy. Často se zavíral do pokoje a nechtěl si s ní vůbec povídat. Později se vše vrátilo do normálu, ovšem jelikož mu hokej opravdu šel, brzy dostal nabídku jít hrát do zahraničí. Matka o něj sice měla strach a byla smutná, že u sebe svého syna mít nebude, ale byla šťastná, že se mu daří a třeba z něj jednou bude slavný hráč na světové úrovni.

Starala se o něj i v dospělosti

„Matka se snažila být se mnou denně v kontaktu, ale já už jí pak ani nebral telefony,“ svěřuje se pan Marek. Došlo to tak daleko, že svou mámu neviděl ani neslyšel několik let. U dětí v určitém věku to není nic neobvyklého. Často si ale neuvědomují, že se jejich rodičům může cokoli stát, a oni už je tak nikdy neuvidí ani neuslyší. Stejně jako pan Marek, tak i mladá studentka, o které jsme na DámskémDeníku již psali, své mamince telefony nezvedala. Později zjistila, že je její máma těžce nemocná.

Pan Marek K. sice hokej miloval, ale svou kariéru si sám zničil. Propadl totiž alkoholu a drogám. Po neúspěšné sezóně se tedy vrátil zpět domů k mámě. Ta na něm okamžitě poznala, že něco není v pořádku, a začala jednat. Přestože se ze závislosti dostal především díky své matce, která ho v tom velmi podporovala, nikdy jí za to nepoděkoval. „Asi jsem se styděl,“ popsal své pocity pan Marek. Krátce nato se odstěhoval a matce se ozýval jen sporadicky. Ta si sice našla přítele, takže nežila sama, ale stále se snažila svého syna kontaktovat.

Pozdě si uvědomil, jak moc pro něj znamenala

Nedávno však náhle zemřela při dopravní nehodě. Když se to pan Marek dozvěděl, upadl do hluboké deprese. Až teprve nyní si uvědomil, jak moc pro něj jeho matka znamenala. Jelikož její smrt přišla tak náhle, nedokázal se s jejím odchodem ještě zcela smířit. „Teď vím, jak hrozně jsem se k ní choval. Tak moc mi chybí. Už nikdy jí neřeknu, jak moc ji mám rád,“ píše se smutkem v srdci pan Marek K.

Každý člověk by si měl rozhodně uvědomit, jak moc důležitou roli v jeho životě zaujímají rodiče. Dali mu veškerou svou lásku, a především jim vděčí za svůj život. Je velká škoda, když vztahy v rodině skřípou a děti se svou matkou nebo otcem nemluví a nevídají se. Maminka je jedna z nejdůležitějších osob v životě.

Jaký na to máte názor?

Diskuze Vstoupit do diskuze
66 lidí právě čte
Zobrazit další články