Je jí 13, má autismus, a navíc je slepá. Ani jedna z těchto věcí jí však nebrání v božské hře na klavír

Někdy se říká, že kde Bůh něco ubere, tam zase hodně přidá. O této dívce to rozhodně platí. I navzdory těžkému handicapu je špičkovou pianistkou.

ruce na pianu i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Tato dívka dokázala, že vás nemůže zastavit žádné postižení, abyste dělali to, co vás baví, a dosáhli špičkové úrovně. Teprve 13letá Lucy ohromuje nejen publikum, ale i špičkové, světové pianisty. Nikdo nechápe, jak se slepá dívka s autismem a opožděným vývojem naučila tak skvěle hrát. Byla označena za génia a většinu publika po svém vystoupení zanechala v slzách.

Hraje od dvou let

Tato dívka si za piano sedla už ve dvou letech. Její maminka začala velmi brzy pozorovat, že hra na klavír jí jde mnohem lépe, než byste u tak malého dítěte očekávali. Přestože se Lucy narodila slepá a kvůli autismu má také velké potíže s navazováním kontaktů a vytvářením sociálních vazeb, zdá se, že vnímat hudbu jí nečiní naprosto žádný problém.

Naopak v tomto ohledu je prostě geniální. Nepotřebuje žádné noty. Jednoduše na klavír přehraje to, co slyší, a to hned napoprvé. Takovou schopnost by jí mohli závidět všichni, kteří tráví hodiny u klavíru a snaží se prokousat notami těžké skladby. Bylo tak jasné, že její talent nemůže zůstat dlouho utajen. Stala se hvězdou pořadu The piano, soutěže pianistů, kterou vysílá jedna z britských televizních stanic.

„Vždycky jsem věděla, že jednoho večera bude na velkém jevišti. Řekla jsem producentům: ‚Viděli jste v mé dceři to, co jsem já viděla celá léta‘,“ řekla její maminka Candice poté, co dívka odehrála Debussyho náročnou skladbu Arabesque No 1., a stala se tak jasnou vítězkou celého kola soutěže amatérských pianistů. V sále nezůstalo snad jediné oko suché.

holčička u piana iZdroj fotografie: Freepik
Hudební nadání některých dětí je ohromující.

Musí mít průvodce po boku

Lucy ke klavíru doprovodil její učitel hudby Daniel, a aby se cítila v bezpečí, seděl po celou dobu vedle ní. Lucin projev u klavíru je naprosto odlišný. Je slepá, a tak se na klávesy vůbec nedívá, naopak se uklidňuje neustálým otáčením hlavy ze strany na stranu. Její prsty však běhají po klaviatuře bez nejmenšího zaváhání. Náročnou skladbu odehraje špičkově a bez jediné chyby.

I světoznámý pianista Lang Lang, který je v této soutěži jedním z porotců, se neubránil naprosto nevěřícímu výrazu. Už slyšel hrát tisíce pianistů a sám dobře ví, jak je která skladba pro pianistu náročná. Nedokáže pochopit, s jakou lehkostí a samozřejmostí Lucy hraje. Je to jednoduše dar od Boha. Hudba je však i způsob, jakým Lucy komunikuje.

O této slečně ještě hodně uslyšíme

Její učitel hudby také nešetří obdivnými slovy na její adresu: „Nikdy jsem se nesetkal s nikým, kdo by měl stejnou hloubku porozumění hudbě. Hudba je způsob, jakým ona komunikuje.“ Považuje za požehnání, že může vedle ní sedět a i přes letité zkušenosti se od své vlastní žačky učit, jak je možné na hudbu nahlížet a vnímat ji.

Na Lucino neuvěřitelné vystoupení v zaplněné Royal Festival Hall v Londýně, se můžete podívat ve videu. Tato dívka vysílá jasný vzkaz všem, kteří by se mohli cítit bržděni ve svých touhách. Ve skutečnosti není nic překážkou, pokud děláte to, co skutečně milujete. Lucy je tak výjimečná, že o ní klavírní svět v budoucnu ještě hodně uslyší.

Co říkáte na tuto geniální pianistku?

Diskuze Vstoupit do diskuze
89 lidí právě čte
Autor článku

Anna Sedláková

Zobrazit další články