Siamským dvojčatům srostlým lebkami lékaři dávali jen 2% šanci na přežití. Jak dnes 7leté dívky vypadají?

Siamským dvojčatům srostlým lebkami dávali lékaři šanci na přežití pouhá 2 %. Dívky si svůj život vybojovaly a nyní mají již 7 let a dělají obrovské pokroky.

siamská dvojčata i Zdroj fotografie: Public Domain
                   

Těhotenství bývá pro ženu tím nejkrásnějším obdobím v životě, ale v mnoha případech může přinést spoustu komplikací. Bohužel se nerodí jen zdravé děti, ale také mentálně či fyzicky postižené. Šance na to, že se v děloze vyvíjejí siamská dvojčata srostlá lebkami je 1 : 2,5 miliónu. Před 7 lety padl černý Petr právě na jednu americkou maminku, která se při ultrazvukovém vyšetření dozvěděla šokující zprávu.

„Proč se to stalo právě nám?“

Heather Delaney ze Severní Karolíny se s manželem o miminko snažili již nějakou dobu. Proto když na těhotenském testu uviděla dvě čárky, byla štěstím bez sebe. Nemohla uvěřit tomu, že se jim to konečně podařilo. Zavolala svému gynekologovi, který ji objednal na první prohlídku. Nemohla se jí dočkat, a jelikož při návštěvě proběhlo vše normálně a výsledky krve potvrdily těhotenství, stanovil jí lékař datum další návštěvy.

Když byla žena v jedenáctém týdnu, čekalo ji podrobnější vyšetření. Při ultrazvuku však začal být lékař velmi znepokojen a nakonec nastávajícím rodičům sdělil šokující a zároveň smutnou zprávu. Oznámil jim totiž, že čekají siamská dvojčata. Heather s manželem tomu nemohli uvěřit. Znali takovéto případy z televize, ale nechápali, proč se tohle stalo právě jim. „Vždyť jsou takováto těhotenství výjimečná a ojedinělá, tak proč právě my?“ kladli si stále tutéž otázku.

Dívky si svůj život vybojovaly a operaci přežily

Během gravidity se s tímto faktem smířili a na děti se velice těšili. Když byla Heather ve 30. týdnu těhotenství, rozhodli se lékaři pro předčasný porod císařským řezem. A tak Erin a Abby poprvé vykoukly na svět. Dívky byly srostlé lebkami a sdílely zároveň kůži a cévu známou jako sinus sagittalis superior, která krev odvádí z mozku. Lékaři nabídli rodičům operaci, při níž by byly jejich dcery odděleny, avšak šance na přežití byla téměř nulová, přesněji řečeno, pouhá 2 %. Heather s manželem se zákrokem souhlasili. V jednom roce věku tedy dívky operaci podstoupily.

If y’all could bare with me 😅 my phone is broken 🤦🏼‍♀️ and part of that “broken” includes my camera. So I may not have…

Zveřejnil(a) Delaney Twins dne Sobota 1. července 2023

Vše naštěstí klaplo a Erin s Abby byly odděleny. Nastalo však těžké období v rámci další léčby a pečlivé rehabilitace. Nyní mají dívky 7 let a úspěšně dokončily školku. Erin začala chodit asi v 5 letech, Abby o něco později. Rozumově jsou na úrovni 1,5 letých dětí. Jejich vývoj je velmi opožděný, ale jejich rodiče jsou na ně velmi hrdí. „Ano, jsou postižené, ale tak šťastné,“ svěřila se jejich matka. Dívky mají před sebou ještě dlouhou cestu, ale dělají velké pokroky. To, že absolvovaly školku, je jeden velký zázrak.

Co říkáte na příběh těchto dvojčat?

Zdroj: SuperExpress
Diskuze Vstoupit do diskuze
64 lidí právě čte
Zobrazit další články