Siamská dvojčata oddělili ve 4 letech. Nyní jim je 20, a i když má každá z děvčat jen jednu nohu, cítí se prý jako ostatní

Siamská dvojčata jsou za rozdělení ráda, paradoxně jsou si teď bližší. Jejich rodiče původně váhali, zda by jejich dcery měly riskantní operaci vůbec podstoupit.

i Zdroj fotografie: S vědomím Kendra a Maliyah Herrin
                   

Sestry Kendra a Maliyah Herrinovy jsou lékařskou senzací. Čtyři roky žily dívky jako siamská dvojčata v jednom těle. Byly spojeny trupem a sdílely pánev, játra, tlusté střevo, jednu ledvinu a dvě nohy. Uplynulo 16 let a dívky ze Salt Lake City v americkém Utahu oslavily dvacetileté narozeniny. Snaží se žít normálně, i když se s nimi život nemazlí.

V páteři mají titanové tyče

Když se dívky narodily, stáli jejich rodiče Jake a Erin před těžkým rozhodnutím. Buď je nechají chirurgicky rozdělit a budou riskovat jejich životy, nebo je nechají spojené, čehož by ale mohly dívky později v životě litovat. Když byly holčičkám čtyři roky, podstoupily 26hodinovou operaci, při níž byly odděleny v oblasti trupu, a každá z nich měla jednu nohu.

Bylo to vůbec poprvé, kdy chirurgové oddělili srostlá dvojčata, která měla společnou ledvinu. Než se operace mohla uskutečnit, probíhaly měsíce příprav. Oddělní sester trvalo lékařům 18 hodin. Další osmihodinovou operaci pak absolvovala každá z dívek zvlášť. Do páteře jim lékaři museli voperovat titanové tyče.

Transplantovaná ledvina vypověděla službu

Jednu společnou ledvinu lékaři ji nechali v těle Maliyah a Kendra byla devět měsíců na dialýze. Pak jí transplantovali ledvinu od její matky. Na bolest při operaci si moc nepamatujeme, ale víme, že jsme se rychle zotavily. Téměř dva týdny po operaci jsme už poskakovaly po posteli,“ vzpomíná Maliyah. S dvojčaty se ale život nemazlil ani pak.

Tělo Kendry deset let po transplantaci matčinu ledvinu odmítlo a ona musela znovu docházet na dialýzu. Rok a půl čekala na transplantačním seznamu na nový orgán. Pak se našel anonymní dárce. Několik operací, včetně transplantace ledviny, musela podstoupit také Maliyah. V průběhu let musely dívky absolvovat řadu zákroků, například také narovnání páteře.

I když jsou oddělené, jsou si bližší

Na samotnou operaci, která jim změnila život, si moc nepamatují, ale jsou rády, že se jejich rodiče rozhodli je od sebe oddělit. Obě jsme moc rády, že jsme oddělené,“ říká Kendra s tím, že paradoxně jsou si sestry bližší. „Myslím, že teď, když jsme oddělené, jsme si bližší, protože kdybychom byly stále srostlé, asi bychom se pořád hádaly, když bychom byly pořád spolu,“ dodává.

Sestry spolu stejně tráví spoustu času. Pohybují se s pomocí pojízdných židlí, chodítek a berlí. Chodí do běžné školy s ostatními studenty. „Když lidé poprvé slyší náš příběh, rádi se ptají na spoustu otázek. My se ale prostě cítíme být stejné jako všichni ostatní, jen máme pár odlišností,“ uvedla Kendra.

Zvyšují povědomí o dárcovství orgánů

Dvojčata jsou aktivní na sociálních sítích a svůj příběh využívají k tomu, aby pomohla zvýšit povědomí o dárcovství orgánů. „Chtěly jsme se podělit o naše bolestivé zkušenosti a chceme podpořit další rodiny, které řeší podobnou situaci. Snažíme se také zvýšit povědomí o dárcovství orgánů, protože z vlastní zkušenosti víme, jak moc je to těžké,“ uzavírá Kendra.

Jaký máte názor na oddělení siamských dvojčat?

Zdroj: Mirror

Diskuze Vstoupit do diskuze
97 lidí právě čte
Zobrazit další články