Důchodkyně jednou klikla na odkaz na internetu a přisla o veškeré peníze. Stát se to může každému

Nebezpečí, které číhá na uživatele internetu, je stále větší. Stačí jedno kliknutí a vy můžete snadno přijít o veškeré své úspory.

Starší žena pije kávu u notebooku i Zdroj fotografie: Freepik
                   

Podvodníci, kteří se snaží okrást lidi v online světě, přicházejí se stále novými nápady, jak nekalými praktikami získat peníze. Jejich metody jsou stále propracovanější a hůře odhalitelné. A to především pro seniory, kteří s počítači, mobilními telefony a internetem nemají mnoho zkušeností. Zločinci využívají jejich důvěřivosti a neznalosti, jež je mnohdy důvodem velkých problémů.

Jediným kliknutím přišla o své úspory

Nedávno se objevil případ seniorky, která přišla o všechny své úspory. A to jen proto, že klikla na internetový odkaz na sociálních sítích, který se tvářil věrohodně. To je také důvod, proč podvod většina lidí neodhalí. Stačí nevinné kliknutí a i vy se můžete stát obětí zločinu. Prostřednictvím odkazu, který se otevře, podvodníci získají citlivé informace a přihlašovací údaje, jež důvěřiví lidé sami vyplní. Potom už je pro zkušené zločince jednoduché vyčerpat z vašeho účtu veškeré peníze, jako tomu bylo i v případě výše zmíněné důchodkyně.

Na internetu lze narazit na opravdu velké množství různých typu podvodů. Ať už se jedná o lidi či e-shopy, kteří nabízejí zboží, za něž sice zaplatíte, ale nikdy ho už nedostanete, což se stalo i ženě, o níž jsme již na DámskémDeníku dříve psali. Nebo se můžete seznámit prostřednictvím chatu s člověkem, který působí velmi věrohodně, je však dobrý manipulátor. Zde jsou ohroženy především ženy, jež se takto seznámí s mužem, který z nich postupně vymámí obrovské sumy peněz. Ty potřebuje z různých vymyšlených důvodů. V tomto je online svět opravdu nebezpečný.

Podvodníci využívají mnoho různých nekalých metod

To však nejsou zdaleka jediné metody podvodníků. Jak informuje také web Novinky, v letošním roce se objevily případy podvodů, které využívaly odkazů a stránek zaměřených na umělou inteligenci (AI). Zde se zločinci zmocnili účtů na sociálních sítích, prostřednictvím nichž propagovali škodlivý odkaz. Nebo vytvořili téměř totožné internetové stránky, kde byl těžko znatelný rozdíl od těch originálních. Zde prostřednictvím různých odkazů ke stažení vnesli vir do cílového zařízení.

sociální síť iZdroj fotografie: Freepik
Podvody na Facebooku jsou stále častější

Pro tyto nekalé činnosti byl využíván především Facebook. Jedním velmi rozšířeným případem bylo také zneužití Messengeru, což také zmiňuje web TN. Zde přišla uživatelům zpráva od někoho z přátel, která obsahovala odkaz na video s krátkým dotazem. Po kliknutí na něj byl člověk vyzván k vyplnění údajů. Mnoho lidí kolonky vyplnilo, čímž podvodníkům naservírovali přihlašovací údaje a jiné citlivé informace jako na stříbrném podnose. Proto je třeba být obezřetný a neklikat na žádné podezřelé odkazy. Vyhnete se tak problémům a možnému okradení.

Jak se na internetu chováte vy?

Diskuze Vstoupit do diskuze
150 lidí právě čte
Zobrazit další články