Při nákupu online se stala obětí podvodu. Během chvíle zlodějům poslala tisíce korun

Narazit na internetové podvodníky, kteří nabízejí zboží i služby, není nic neobvyklého. Žena z Ostravy se nechala zlákat výhodnou cenou nabízeného zboží, ale teď zpytuje svědomí.

i Zdroj fotografie: Policie ČR
                   

Nakupování přes internet je čím dál populárnější, přestože není bez rizika. Podle průzkumu antivirové firmy Gen Digital, o kterém informuje ČTK, třetina Čechů tvrdí, že se při on-line nakupování setkala s podvodem a skoro polovina lidí se možných podfuků na internetu obává. Své o tom ví čtenářka DámskéhoDeníku Jana S. z Ostravy, které online nákup ustědřil velmi nemilou lekci. „Většinou jsem opatrná a čtu recenze. Nikdy by mě nenapadlo, že zrovna já naletím,“ svěřila se čtenářka.

Čtenářka zaplatila a zboží nikde

Navzdory všeobecně rozšířeným obavám z online nákupů spousta lidí neváhá dokonce kliknout i na podivný odkaz na nabídku zboží na klamavých portálech, sociálních sítích nebo v e-mailu. Většinou je největším lákadlem příznivá cena. Právě ta zaujala i paní Janu. Objednala jsem si přes internet dvě kvalitní zimní bundy. Vyšly na necelé čtyři tisíce korun, přitom jinde bych za ně dala i šest tisíc,“ vysvětlila čtenářka. Jenže uplynul měsíc a zboží stále nedorazilo. „Já hloupá zaplatila předem. A nemám ani peníze, ani bundy,“ dodala.

Pokoušela se kontaktovat prodejce, aby získala informace o tom, kdy zboží dorazí nebo případně zrušila objednávku, ale marně. „Myslela jsem si, že to je seriózní e-shop, ale nedá se tam dovolat, na e-maily nereaguje. Vůbec nevím, co dělat. Jsem z toho celá špatná. Takhle podvádět lidi. Měli by se stydět,“ zlobí se paní Jana. Na naši redakci se obrátila, aby varovala před podivnými praktikami ostatní nakupující. „Neopatrnost se může vymstít. Já za svoji hloupost zaplatila. Ale už vím, že cokoli si od teď objednám, bude na dobírku,“ dodala čtenářka.

Policie radí sledovat recenze obchodů

Podobných případů je podle policie čím dál víc. „Anonymní prostředí internetu skýtá celou řadu příležitostí, jak někoho podvést a připravit ho o peníze. Obezřetnost je vždy na místě. Podvodníci totiž často lákají na atraktivní zboží za podezřele nízké ceny a spoléhají na to, že jim zákazník uvěří. Aby si člověk ušetřil zklamání, je dobré sledovat recenze a důvěryhodnost a raději nakupovat, i když o něco dráž, u ověřených prodejců,“ radí mělnická policejní mluvčí Markéta Johnová.

Žena s počítačem a platební kartou iZdroj fotografie: Freepik

Je důležité, aby zákazníci při každém online nákupu zvažovali potenciální rizika. Měli by si zkontrolovat internetovou adresu, zda není falešnou napodobeninou, ověřit si kontaktní údaje, které stránka uvádí a ideálně se podívat na nějaký spotřebitelký web, který eviduje stížnosti na online obchody. „Měla jsem pocit, že jsem to udělala, ale kdepak,“ říká paní Jana. Podle analytika Avastu Jakuba Vávry by lidé neměli také klikat na vyskakující reklamy nebo na odkazy v e-mailech, které mohou přesměrovávat na škodlivé stránky.

V online světě číhá víc nebezpečí

Podvodné nákupy zdaleka totiž nejsou jedinou pastí, která v online světě číhá. Internetoví podvodníci letos podle Novinek už připravili klienty bank o více než 674 milionů korun. Kontaktují oběti pomocí sociálních sítí, e-mailů i telefonátů a vylákají z nich peníze i osobní a bankovní údaje. Terčem takových podvodníků se stala seniorka, o které jsme psali na DámskémDeníku. Jen díky pomoci cizí ženy nepřišla o všechny úspory. Pokud se setkáte s obdobnými praktikami, kontaktujte policii.

Co si myslíte o bezpečnosti nákupů na internetu?

Diskuze Vstoupit do diskuze
83 lidí právě čte
Zobrazit další články