Silný příběh, který vám změní pohled na svět. Studentům ho pověděl moudrý profesor a měl by ho slyšet každý

Moudrý profesor udělil svým studentům lekci, která je přiměla zamyslet se nad svým životem. Rozhodně by to měl udělat každý.

i Zdroj fotografie: Nylfein/ Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0
                   

Žáci se ve škole učí ze začátku především číst, psát a počítat. Škola však není jen o tom, aby učitelé své studenty naučili základním úkonům, ale aby je především připravili na budoucí život. Čím jsou žáci starší, tím větší hloubku jejich učivo má. Ale záleží hlavně na učitelích, jakým směrem se vydají, a co přesně své svěřence naučí. Jeden moudrý profesor dal svým studentům životní lekci, na kterou nikdy nezapomenou.

Profesor přišel do třídy se zvláštními předměty

Jak vysvětluje web VysokéŠkoly, filozofie je předmět, v němž by měli žáci především přemýšlet, klást otázky a hledat na ně odpovědi. A proto není divu, že právě jeden z profesorů vyučujících tento předmět, přišel do třídy s něčím, co jeho studenti rozhodně nečekali. Do té doby byli zvyklí, že je učitelé učí dle osnov, přednášejí učivo z učebnic a knih. Tento moudrý muž je však zaskočil a ukázal něco, co si navždy zapamatují, a rozhodně by to měl slyšet každý.

kameny na pobřeží iZdroj fotografie: Depositphotos
V pytlíku měl také malé kamínky.

Když přišel do jejich první hodiny filozofie, nesl pod paží velkou zavařovací sklenici a tři pytlíčky. Mlčky tyto předměty postavil na stůl a otevřel první z pytlíků. Z něj vytáhl několik golfových míčků a nasypal je do prázdné nádoby. Poté se podíval na své studenty a zeptal se jich, zda je nyní sklenice plná. Všichni jednohlasně odpověděli, že ano. Profesor tedy otevřel druhý pytlík, ze kterého do nádoby vysypal malé kamínky, které zaplnily prázdná místa mezi míčky.

V tu chvíli svým studentům položil další otázku: „A co teď? Je již sklenice plná?“ Po chvíli váhání se jeho posluchači shodli, že nyní už opravdu ano. Profesor však vzal do rukou třetí pytlíček a vysypal z něj do nádoby písek, jenž se do prázdných míst bez problému vměstnal. Studentům nyní položil stejnou otázku jako předtím a oni znovu odpověděli, že je plná. Když tedy profesor vytáhl zpod katedry dvě piva, co poté do sklenice nalil, začali se smát.

Dal jim lekci, na kterou nikdy nezapomenou

Profesor však rozjívené studenty utišil pokynutím ruky a řekl jim: „Teď si představte, že je tato nádoba váš život. Golfové míčky jsou ty důležité věci. Tedy rodina, děti, přátelé, zdraví a koníčky. Kdybyste přišli o to ostatní, stále by byl váš život naplněn.“ Proto je důležité nastavit si priority. To podle webu Novinky zvládá opravdu jen malé procento lidí. Kamínky totiž představovaly méně důležité věci, jako práci, dům a auto. Za písek byly považovány ostatní záležitosti a maličkosti.

Studenti ve školní lavici iZdroj fotografie: Freepik
Studenti byli slovy svého profesora zaujati.

Profesor chtěl svým studentům ukázat, že pokud by sklenici nejprve zasypali pískem, nezbyde jim už žádné místo pro kamínky a golfové míčky, což platí i v životě. Kdyby člověk trávil čas maličkostmi, nezbylo by mu místo na věci, které jsou pro něj důležité. Proto by si měl člověk užívat času se svou rodinou a dětmi, navštěvovat rodiče a prarodiče a nehonit se jen za penězi a kariérou. Život je krátký a kvůli nedůležitým věcem můžete litovat, že jste zameškali to důležité.

Nakonec se jeden ze studentů ještě profesora zeptal, co vlastně mělo znamenat to pivo. Ten mu se smíchem odpověděl, že by si měl člověk vždy najít čas na pár piv s přáteli, a to bez ohledu na to, jak plný je jeho život a jak málo času má. Tento moudrý učitel dal svým studentům obrovskou lekci a radu. Stejně jako starý pán, nad jehož moudry by se měl zamyslet každý muž, a o jehož názorech jsme se na Dámském Deníku již zmiňovali.

Co si myslíte o profesorově lekci?

Diskuze Vstoupit do diskuze
109 lidí právě čte
Zobrazit další články