Stát chystá razantní změnu v odchodu do důchodu. Penze se téměř nikdo nedožijeme

Připravovaná důchodová reforma by mohla mít za následek posunutí věkové hranice pro odchod do penze. Do důchodu by se tak lidé mohli dostat až v osmdesáti letech.

peníze i Zdroj fotografie: abcMedia
                   

Mnoho pracujících lidí se denně budí s myšlenkou na to, aby už konečně byli v důchodu. Budou si tak moci užívat volného času a našetřených peněz. Budou cestovat, trávit čas s vnoučaty a vychutnávat zasloužený odpočinek, který jim po právu po tolika odpracovaných letech přísluší. Ne všichni však budou mít tu možnost a takové štěstí. Věková hranice odchodu do důchodu se totiž stále zvyšuje.

Vláda připravuje důchodovou reformu

Odchod do starobního důchodu je pro mnoho jedinců velkým vysvobozením z dlouholetého pracovního stereotypu. Jak však zmiňuje také web ČSSZ, jedná se o právo, nikoli povinnost. Záleží tedy čistě na člověku samotném, zda přestane pracovat a začne si užívat zaslouženého odpočinku. V tomto případě však musí splnit několik podmínek, mezi které patří dosažení stanovené věkové hranice a potřebné doby důchodového pojištění. Lze také využít možnosti odchodu do předčasného důchodu.

starší žena

„Celých 40 let jsem poctivě pracovala. Přesto si i v 61 letech musím přivydělávat,“ rozčiluje se žena nad důchodem

Nyní je hranice dosaženého věku stanovena na pětašedesát let, avšak dle statistik je jasné, že je tento limit neudržitelný. Prvně vláda přemýšlela nad variantou, že se věková hranice posune na sedmašedesát let, ale ukázalo se, že i toto je nedostatečný věk. I z toho důvodu se v České republice připravuje důchodová reforma, která přinese mnoho změn. Před nedávnem již vláda, kterou v tuto chvíli občané hodnotí spíše negativně, jak jsme na DámskémDeníku zmiňovali, zveřejnila bližší informace.

Do důchodu se lidé dostanou až v osmdesáti

Jak informuje také web iDnes, mezi dvě nejvýznamnější opatření, jež by nová reforma přinesla, patří rozhodně doba, kterou by měl člověk ve starobním důchodu strávit. To by mělo být přibližně jednadvacet let, což znamená, že důchodový věk se bude měnit podle průměrného věku dožití. Dalším opatřením by mělo být také zpomalení růstu nových penzí a valorizace těch již stávajících. „Opravdu si nedokážu představit, že budu za pásem ve fabrice stát až třeba do pětasedmdesáti let. Ti politici se vážně zbláznili,“ nechal se slyšet pan Jindřich P. z Karviné.

senioři se baví iZdroj fotografie: Depositphotos
Po navýšení věku odchodu do důchodu se vytouženého odpočinku řada lidí ani nedožije

Vláda v případě proměnné věkové hranice jednala opravdu šalamounsky, protože je velký předpoklad toho, že stále poroste. Jelikož se lidé dožívají stále vyššího věku, do penze budou odcházet později. Pokud se tedy lidé budou dožívat průměrně sta let, do důchodu se dostanou až v osmdesáti letech. A to již jistě nebudou zcela zdrávi.

Na jednu stranu je to šílená představa, ale stále můžeme být rádi, že nějaké peníze v důchodu vůbec dostaneme. Přesto ekonomové radí, aby si lidé na svou penzi šetřili, což by jim mohlo také umožnit odejít do důchodu mnohem dříve a žít z naspořených financí.

Co si o těchto změnách myslíte?

Diskuze Vstoupit do diskuze
116 lidí právě čte
Zobrazit další články